ABD Temsilciler Meclisi tasarıyla TBMM’nin 100’üncü Yılı ve 23 Nisan’ı kutladı

WASHINGTON – ABD Kongresinin alt kanadı Temsilciler Meclisi, bir karar tasarısıyla TBMM’nin 100’üncü Yılı ve 23 Nisan’ı kutladı.

Temsilciler Meclisi’ne Tennessee Demokrat Milletvekili Steve Cohen tarafından sunulan 931 numaralı tasarıda, “Türkiye Cumhuriyeti halkı ve Türk asıllı Amerikalılar’ın Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı tebrik ederiz” ifadelerine yer verildi.

3 sayfalık tasarıda, “Modern Türkiye’nin ulusal bağımsızlık hareketine önderlik eden vizyon sahibi lideri Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde 23 Nisan 1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi resmen kuruldu” ifade edildi.

Türkiye’ye ev sahipliği yapan Anadolu topraklarının binlerce yıldır medeniyetlerin beşiği olduğu vurgulanan kararda, Amerika’nın 4. Başkanı James Madison ve ülkenin kurucularının ABD anayasasını hazırlarken, Anadolu medeniyetlerinden Likya’nın başkenti Patara’dan ilham aldıkları kaydedildi.

Kararda Osmanlı İmparatorluğu zamanında ABD’yle kesilen diplomatik ilişkilerin 1927’de Cumhurbaşkanı Atatürk ve ABD Başkanı Calvin Coolidge’ın başlattığı belirtilirken, eski Başkan John F. Kennedy’nin 1922’de bir Amerikalı gazeteciye verdiği söyleşide Atatürk’le ilgili şu ifadeleri kullandığı belirtildi:

“Atatürk kazandığı tarihi başarılarla 20’nci yüzyılın en büyük liderlerinden biriydi. O insan ideallerinin en üst düzeyde temsilcisiydi. Gösterdiği olağanüstü liderlik ve askeri zeka ülkesi için önce savaş meydanlarında sonra ülkesinin imarında hem maddi, hem manevi olarak vatanı için çok şey başardı.

Yenik bir imparatorluğun küllerinden modern ve egemen bir devlet yarattı. Çok büyük bir barışsever, gerçek bir reformcu ve özgürlük meşalesi taşıyıcısıydı. Sadece kendi ulusunun değil, aynı zamanda bütün baskı altında yaşayan ulusların kalplerini kazanmıştı.”

Kararda ayrıca, Türk asıllı Amerikalılar’ın hukuktan sanata, iş dünyasından bilim ve akademiye yaptıkları önemli katkılarla ülkenin önemli bir parçası olarak iki ülkenin zengin kültürel mirası ve stratejik ortaklığının önemini vurgulayan iyi niyet elçileri olduğu vurgulandı.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.