COVID-19 eğrisi yatay devam ABD’de can kayıpları 41 bini geçti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Yeni tip coronavirüsü COVID-19’un merkez üssü olan ABD’de testi pozitif çıkanların sayısı 760 bini toplam can kaybı ise 41 bini geçti.

Çin’den dünyaya yayılan COVID-19 salgınından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan ABD’deki salgın eğri yatay devam ederken, can kayıpları 41’in üzerine çıktı.

Yaklaşık bir haftadır ortalama 2 bin civarında devam eden can kayıpları en son bin 997’ye düştü.

Bu arada salgının başlangıcından bu yana var olan Başkan Donald Trump ile eyalet valileri arasındaki salgın tartışmaları da devam ediyor.

Valiler Birliği yaptığı en son açıklamda, Trump yönetiminin eyaletlerin, “yeterli” düzeyde bir coronavirüs testi yaptıkları iddialarının doğru olmadığını bildirirken, Başkan Trump’ın halkı sokaklara çıkmasını desteklediği için eleştirdi.

New York Belediye Başkanı da Trump’a yaptığı çağrıda “kendi memleketin New York acil yardımda bulun” diyerek kentin acil federal yardıma ihtiyaç duyduğunu dile getirdi.

New York Belediyesi, sağlık, ulaşım, güvenlik gibi temel hizmetler dışında kentte salgından etkilenen ailelere gıda yardımında da bulunuyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.