ABD’deki en son COVID-19 durumu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan COVID-19 salgınının son merkez üssü ABD’de, 24 saatte 2 bin 405 kişi salgından hayatını kaybetti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin açıkladığı rakamlara göre ABD’de son 24 saat içinde 2 bin 405 kişi daha salgından dolayı yaşamını yitirirken, ABD’de bir günde en çok insanın hayatını kaybettiği gün olarak kaydedildi. Ülkede salgından kaynaklanan can kayıpları 29 bini geçerken, en az 615 bin kişiye virüs bulaştı.

ABD Başkanı Donald Trump, her basın toplantısında dile getirdiği gibi bugünkü açıklamasında da salgın nedeniyle uygulanan kısıtlamaların yakında kaldırılabileceği mesajını verirken, “tünelin sonundaki ışığı görüyorum” ifadesini kullandı.

New York kentinde can kaybı 10 bini geçti

Ülkede salgının en etkili olduğu New York eyaletinde can kaybının 10 bin geçmesinin ardından, eyaletin ve ülkenin en büyük kenti New York’ta da kentin Sağlık Dairesi’nin test edilmeden yaşamını yitiren 3 bin 778 kişinin COVID-19’dan öldüğünü kayıtlara geçirmesiyle kentteki can kaybı sayısı 10 bini geçti.

110 bin kişinin COVID-19 testi pozitif çıkan New York kentinde toplam can kaybı 10 bin 834’e çıkarken, eyalet genelindeki can kayıpları 14 bin 612 oldu. Eyalette, bir gündeki can kaybı sayısının ise 752 olduğu açıklandı.

New York’ta haftada 50 bin test

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio Indiana’dan bir firmanın haftada 50 bin test kiti sağladığını ve testlere yakında başlanacağını duyurdu.

New York’tan sonra en çok can kaybı

New York’tan sonra en çok vakanın görüldüğü New Jersey eyaletinde 365 kişi daha salgından yaşamını yitirirken toplam can kaybı 4 bini geçti.

New Jersey Valisi Phil Murphy, ölümler ve vakalardaki artışın Paskalya haftasonu boyunca vakaları bildirmedeki duraklamadan kaynaklanabileceğini belirterek, sosyal mesafenin hala çok önemli olduğu uyarısında bulundu.

COVID-19 nedeniyle, Luisiana eyaletinde 129 kişi yaşamını yitirirken, Başkent Washington DC’de 15 ve Maryland’de de 40 kişi salgından dolayı hayatını kaybetti.


Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.