New York’ta, Covid-19’dan hayatını kaybedenlere Hart Island’ta “toplu mezar”

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de, coronavirüsünün merkez üssü New York’ta, parklara defin planının ortaya çıkmasından sonra şimdi de Hart Island’ta toplu mezarları gösteren uzaydan çekilmiş görüntülerle birlikte dronla çekilmiş görüntüler ortaya çıktı.

Yeni tip coronavirüs COVID-19 salgının dünya genelinde etkisini artırırken, ABD’nin New York kentinde kendini daha da sert şekilde gösteriyor.

Perşembe günü 24 saat içinde COVID-19 salgınından 824 ölüm bildiren New York kentinde, Hart Island’da cezaevindeki mahkumlardan yardım alınarak kazıldığı belirtilen toplu mezarları gösteren görüntüler yayınlandı.

Görüntülerde, New York’ta salgından vefat eden fakir ve kimsesizlerin yan yana gömüldüğü yerler olduğu belirtilen mezarların, savaşlarda kazılan siperlerler gibi uzadığı görülüyor.

New York’ta 150 yıldan uzun bir süre toplu mezar olarak kullanılan Bronx’ın kuzeydoğusundaki Hart Island’taki bu alan, cenaze törenlerini karışlayamacak fakir ailelerin cenazeleri ile kimsesizlerin gömüldüğü bir yer olarak biliniyor.

Salgından dolayı can kayıplarının yüksek düzeyde olduğu New York’ta hastane morglarının kapasitesinin üzerine çıktığı için FEMA tarafından kente sağlanan 85 soğutulucu römorkun da yetersiz kalması dolayısıyla parkların geçici defin için kullanılacağı açıklanmıştı. Ancak bu açıklamanın ardından Valilik plana sıcak bakmamış, belediye yetkilileri bunun B planı olduğunu belirtmişti.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.