Fed, 2,3 trilyon dolarlık ilave destek planı açıkladı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Merkez Bankası (Fed), yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgını nedeniyle ekonomiyi desteklemek amacıyla 2,3 trilyon dolarlık ilave destek planı açıkladı.

Kredi akışını desteklemek için yetkilerini kullanan Fed, geçen ay kurumsal borç piyasalarını genişletmek amacıyla alınan önlemlerin artıldığını bildirdi.

Ekonominin istikrara kavuşması için hane halkları ve tüm ölçekteki işletmeler ile yerel yönetimleri destekleyen ilave planın detaylarını açıklayan Fed, küçük ve orta ölçekteki işletmelere kredi akışı sağlanması için 600 milyar dolara varan kredi alımının yapılacağını ve ABD Hazine Bakanlığı’nın 75 milyar dolarlık öz kaynak sağlayacağını bildirdi.

Fed açıklamasında ayrıca hane halkları ve işletmelere yönelik kredi akışını artırmaya yönelik 3 kredi programının kapsamının genişletilerek, 850 milyar dolarlık ek destek sağlanacağını ve eyaletler ve yerel yönetimlere de 500 milyar dolara kadar kredi sağlanacağını belirtti.

Planla ilgili görüşlerini dile getiren Fed Başkanı Jerome Powell
Fed’in ekonominin “tamamen toparlanmaya giden yolda” olduğundan emin olana kadar agresif davranacağını ifade etti.

Powell şunları kaydetti:
“Fed’in rolü bu kısıtlı ekonomik faaliyet döneminde olabildiğince rahatlama ve istikrar sağlamaktır. Bugünkü eylemlerimiz nihai iyileşmenin mümkün olduğunca güçlü olmasına yardımcı olacaktır.”

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.