BM komisyonu, Suriye’de rejim ve Rusya’nın “büyük olasılıkla” savaş suçu işlemiş olabileceğini bildirdi

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler’in (BM) Suriye hükümeti veya müttefiklerinin 2019’da Suriye’nin İdlib kentinde bir okula, üç sağlık tesisine ve çocukların bulunduğu bir sığınağa düzenlediği saldırıyı soruşturan komisyonun raporu, dolaylı olarak Suriye’de rejimin ve adını anmadan Rusya’nın (Suriye hükümeti destekçilerinin) “büyük olasılıkla” savaş suçu işlemiş olabileceğini belirtti.

Uzun süredir beklenen BM komisyon raporu, “Suriye hükümeti ve destekçilerinin büyük olasılıkla” savaş suçu işlemiş olabileceği bilgisine yer verilirken, bir çok kanıta rağmen raporda Rusya’nın adının anılmaması dikkat çekti.

Raporda ayrıca, Suriye’nin Halep kentindeki bir Filistin mülteci kampına düzenlenen can kayıplarıyla sonuçlanan saldırının ya silahlı muhalif gruplar ya da daha önce Nusra Cephesi olarak bilinen Hayat Tahrir El Şam tarafından gerçekleştirilmiş olabileceği belirtildi.

Bu arada, saldırılarda Rusya’nın rolünün kanıtı olarak, saldırıları planlayan ve koordinatları geçen ve vurulacak hedefleri ele alan Rus subaylarının ses kayıtları yayınlanmıştı.

200’den fazla ek bölümle birlikte toplam 185 sayfalık raporun tamamına erişim sağlanmayacak.

Suriye’de rejimin lideri Beşar Esad’ın ve destekçilerinin 2019 başlarında Suriye’nin kuzeybatısında muhaliflere yönelik saldırılar düzenlerken, mart ayında yayınlanan bir BM raporunda da, Rusya ordusunun Suriye’deki sivillere yönelik insan hakları ihlallerine karşı “ayrım gözetmeyen” bombardımanlar gerçekleştirdiği sonucuna varmıştı.

BM Genel Sekreteri Guterres, BM Güvenlik Konseyinin üçte ikisinin çoğunluğunun talepleri doğrultusunda, Ağustos 2019’da BM’nin sağlık tesislerine ve diğer insani yardım alanlarına yönelik saldırıları araştıracağını bildirerek, bu konuda bir komisyonun kurulmasını sağlamıştı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>