ABD’de COVID-19’dan bir günde 1480 kişi yaşamını yitirdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınından bir günde 1480 kişi yaşamını yitirdi. Bu sayı bu salgından bir günde en fazla can kaybı olarak kayıtlara geçti.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin verdiği bilgilere göre, ABD’de bir günde 1480 kişi yaşamını yitirirken, toplam can kaybı 7 bini, ülke genlindeki vaka sayısı da 270 bini geçti.

En fazla vakanın görüldüğü New York’ta 102 bin 863 kişi yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgınına yakalanırken, 3 bine yakın kişi de salgından dolayı hayatını kaybetti.

New York kentinde bir günde 562 kayıp

New York kentinde bir günde 562 yaşamını yitirirken, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio bugünkü basın toplantısında yaptığı açıklamada, önümüzdeki hafta şartların daha da ağırlaşacağını söyledi.

Blasio: 45 bin ilave sağlık personeli ve 15 bin solunum cihazına ihtiyaç var

Belediye Başkanı Bill de Blasio bugün düzenlediği basın toplantısında yaptığı açıklamada, New York kentinin coronavirüs salgınına karşı savaşta 15 bin daha fazla solunum cihazına ve 45 bin de ilave sağlık personeline ihtiyacı olacağını söyledi.

Blasio şunları kaydetti:

“Muhtemelen denklemin en zor kısmı personeldir. Ve bu hedefe zamanında ulaşacaksak, sadece şehirdeki herkesin değil tüm ülkenin yardımına ihtiyacımız olacak ”

Şehrin 85 binden daha fazla hastane yatağına ihtiyacı olacak.

Trump ve damadına maske teşekkürü

Belediye Başkanı De Blasio, Başkan Donald Trump ve Jared Kushner’a kentin kamu hastane sistemine 200 bin N95 türü yüz maskesi sağladıkları için teşekkür etti.

De Blasio teşekküründe, “Bu, Nisan ayının çoğunu geçirmemize gerçekten yardımcı olacak ve bunun için çok minnettarım” ifadelerini kullandı.

Kentucky’de ilginç uygulama

Kentucky eyaletinde Covid-19 testi pozitif test çıkıp evde kalmayı reddeden bazı Kentucky sakinleri ayak bileğine takılan monitörlerle izleniyor.

Amerikalıların 10’da 9’u coronavirüsüne yakalanma korkusu yaşıyor

ABD’de yapılan ABC/Ipsos ortak araştırmasına göre, Amerikalıların %89’u yani 10 Amerikalıdan yaklaşık 9’u, coronavirüsüne yakalanma korkusu taşıdığını ortaya koydu. Geçen hafta bu oran yüzde 79 düzeyinde idi.

Dünya geneli

Johns Hopkins Üniversitesi Sistem Bilimi ve Mühendisliği Merkezi tarafından derlenen verilere göre, dünya çağında 1 milyondan fazla kişiye COVID-19 teşhisi konurken, bunların 261 binden fazlası ABD’de gerçekleşti.

Son verilere göre, salgın dünya genelinde 58 binden fazla kişinin yaşamına neden olurken, COVID-19 teşhisi konan 225 binden fazla kişi de iyileşti.Toggle panel: Custom Fields

Leave a Reply

Your email address will not be published.