ABD’nin Coronavirüsü savaşı; New York’ta hastane morgları yetersiz kalınca kente 85 soğutuculu kamyon takviyesi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar- ABD’deki yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgın krizinin merkez üssü New York’ta salgınından ölenlerin sayısı her geçen gün artarak devam ederken, coronavirüs hastalarına hizmet veren hastanelerin morglarının yetersiz kalması nedeniyle Federal Acil Durum Yönetimi Ajansı (FEMA) kente “geçici morg” olacak 85 soğutuculu kamyon gönderdi.

New York sokaklarında ambülans sesleri yükselirken, ambülans sesi duyulmayan süre neredeyse 5 dakikanın da altına düştü. Başkan Donald Trump’ın New York’a gönderdiği askeri hastane gemisi de dün New York’a demirlerken, kentin en cazibe merkezi Central Park’a sahra hastenesi kuruldu. New York sokaklarında FEMA araçları, Ulusal Muhafız askerleri ve hatta market sırası bekleyen kalabalık insan gruplarının yanına gelen bir takım radikal Hristiyan mezhebi mensuplarının “Hesap Günü’ne hazır olun” sloganları daha da sıradan hale geldi.

Bir başka rutin olan Beyaz Saray’daki Coronavirüsü Görev Gücü basın toplantısında konuşan Başkan Trump tünelin ucundaki ışığı görmeden önce 2-3 hafta içinde salgından ölenlerin 100 bini geçeceği uyarısında bulunup, durumu “ölüm-kalım meselesi” olarak nitelemesi korkuları daha da artırdı.

Son dört günde New York’ta coronavirüsünden ölenlerin sayısı 450’den bin 100’e çıkarken, COVID19 hastalarını kabul eden hastanelerin morglarının dolması nedeniyle federal hükümete bağlı FEMA tarafından sağlanan 85 özel soğutuculu kamyon, kentin değişik bölgelerindeki hastanelere gönderildi.

Soğutuculu kamyonların bazılarının hastanelerin yakınındaki sokaklara, kaldırımlara ve bazılarının da apartman girişlerinin önüne park ettiği görüldü.

Blasio: “Krizin en zor haftalarına yaklaşıyoruz”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio’nun verdiği son rakamlara göre kentteki COVID-19 testi pozitif çıkan hasta sayısının 41 bin 771’e çıktı ve bunlardan 8 bin 400 hastaneye kaldırıldı.

Blasio akşam saatlerinde yaptığı açıklamada hastaneye kaldırılan hastalardan 1888’nin yoğun bakım ünitesine bağlı olduğunu bildirirken “Krizin en zor haftalarına yaklaşıyoruz ve sehrimizin bu konudaki mücadelesi büyüyor” ifadelerini kullandı.

Tenis kortuna 350 yataklı hastane

New York’ta, Flushing Meadow’daki Billie Jean King Tenis Merkezinde 350 yataklı hastane kurulacak. Yapımına bugün başlanan hastanenin 7 Nisan Salı günü hizmete girmesi bekleniyor.

Kentin ve dünyanın en büyük fuar merkezlerinden biri olan Javits Center’ın hastaneye dönüştürülürken, ABD Donanması’na ait Comfort adlı hastane gemi New York’a geldi. Central Park’a kurulan hasra hastanesi de bugün hizmete girdi.

“Yas tutmanın bir yolunu bulmalıyız ama asla felce uğratılmamalıyız”

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio hastanenin kurulacağı tenis kortunda yaptığı açıklamada New Yorklulara şu mesaları verdi:

“New Yorklular olarak acı ve kederle yaşarken, aynı zamanda ilerlemeye de devam etmeliyiz. Ne yazık ki bunu bir savaşa benzetmek zorunda kaldım. Askerlerin savaşta yapmaları gereken budur. Yas tutmanın bir yolunu bulmalıyız ama asla felce uğratılmamalıyız. Çünkü insanların yaşamları tehlikede ve kurtarabildiğimiz, rahat nefes aldırabileceğimiz, yardım edebileceğimiz insanlar için her zaman orada olmalıyız. Ama biz kesinlikle burada, kamu hizmetinde bulunan kendi teşkilatımızdan kaybettiğimiz insanların acısını da hissediyoruz.”

Beyaz Saray: İki, üç hafta içinde 100-240 bin kişi ölebilir

ABD’de ilk defa bir günde 700 kişi COVID-19 salgının nedeniyle yaşamını yitirirken, ülke genelinde can kaybı sayısı salgının doğduğu ve dünyaya yayıldığı Çin’in açıkladığı rakamları geçerek 3 bin 500’e yaklaştı. Böylelikle salgının neden olduğu can kaybı, 11 Eylül 2001 saldırısında hayatını kaybeden vatandaşların sayısını da aşmış oldu.

ABD’deki toplam COVID-19 vaka sayısı ise 800 bini geçerken, Başkan Donald Trump Beyaz Saray’daki Coronavirüsü Görev Gücü’nün günlük basın toplantısında yaptığı açıklamada ülkedeki can kayıplarıyla ilgili korkutucu açıklamalar yaptı.

Konuşmasında, “Ülkemiz, büyük bir milli imtihanın ortasında. Bu daha önce karşılaşmadığı türden bir imtihan” ifadelerini kullanan Başkan Trump, “Herkesin önümüzdeki zor günlerde hazırlıklı olmasını istiyorum. Ülke olarak önümüzdeki 2-3 haftalık süre yaşadığımız en zor süreçten biri olacak. Binlerce insanı kaybedeceğiz.” dedi.

Trump basın toplantısında, pozitif bir insan olduğunu ve pozitif mesajlar vermek istediğini belirtirken, yaşananları “ölüm-kalım meselesi”olarak niteledi.

Basın toplantısına katılan Doktor Deborah Birx’in gösterdiği grafiklerin birinde, can kayıplarının önümüzdeki 100.000-200.000 kişiye ulaşabileceği bilgisine yer verildi.

ABD’nin geçmiş salgınlardaki ölüm oranı:

İspanyol Gribi, 1918-1920: 675 bin

H2N2 (Asya gribi) 1957-1958: 116 bin

H3N2, 1968: 100 bin

H1N1 (Domuz gribi), 2009: 12 bin 469

ABD savaşlardaki kaç kişi kaybetti?

11 Eylül saldırılarında 2977 masum vatandaşını kaybeden ABD’nin bugüne kadar savaşlardaki kayıpları ise şu şekilde:

İç Savaş, 1861-1865: 600 bin

II. Dünya Savaşı, 1939-1945 : 400 bin

I. Dünya Savaşı, 1914-1918: 115 bin

Vietnam Savaşı, 1955-1975: 58 bin

Kore Savaşı, 1950-1953: 36 bin

Irak: 4 bin 500

Afganistan: 2 bin 300

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>