Published On: Sat, Mar 28th, 2020

New York’un feryadını merkezi New York’ta olan BM duydu; BM’den New York kentine ‘tarihi’ maske bağışı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL)- Selçuk Acar – Birleşmiş Milletler (BM), ABD’nin yeni tip coronavirüsü COVID-19 salgın vakalarının merkez üssü haline gelen ve BM’ye ev sahipliği yapan New York kentine, salgınla mücadelede sahada görev yapan sağlık çalışanlarının kullanımı için 250 bin maske bağışladı.

New York Belediye Başkanı Blasio BM’nin New York kentine bağışladığı 250 bin yüz maskesini BM depolarından teslim aldı. (Fotoğraf: Turkish Journal)

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres bugün yaptığı açıklamada, BM Genel Merkezi’ne ev sahipliği yapan New York’taki hastanelerde görev yapanlara 250 bin maske yardımı yapacaklarını bildirdi. Guterres açıklamasında ayrıca maskelerin “cesur, özverili, yorulmadan çalışan sağlık çalışanlarına” gönderileceğini ifade etti.

Guterres’in yaptığı yazılı açıklamanın ardından, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio BM Genel Merkezi’ndeki BM’nin depolarına gelerek maskeleri teslim aldı.

Belediye Başkanı Blasio BM’deki teslim sırasında yaptığı açıklamada, “Bu krizin ortasında, tüm acıların ve insanların yaşadığı tüm zorlukların ortasında, insanların iyi bir şey yapmak için adım attığı yerde, gerçekten olumlu bir şey anlatan anları, gerçekten o ışık tanelerini görmeliyiz” ifadelerini kullanarak, bu dönemde yardım ve dayanışmanın önemine vurgu yaptı.

Blasio açıklamasında kendileri için her bağışın önemli olduğunu belirterek, New York’un şiddetle yardıma ihtiyacı olduğunu, “Belki dışarıdaki birinin çeyrek milyon cerrahi maskesi olmaz ama, bir kutu cerrahi maske bile kabul ederiz. Elimize gelecek, alabileceğimiz her şeyi alacağız.” ifadeleriyle dile getirdi.

New York’ta coronavirüs vakalarının sayısı 52 bini geçerken, 730’dan fazla kişi de virüs yüzünden hayatını kaybetti.

Dünyada salgının en fazla yayıldığı ABD genelinde ise 105 bin 573 kişi coronavirüse yakalanırken, en az 2 bin kişi yaşamını yitirdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>