ABD’deki Türk çatı kuruluşu ATAA’den Türklere çağrı: 2020 Nüfus Sayımı’nda Kendini Saydır “Türk’üm” De

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOUJRNAL) – ABD’deki Türk çatı kuruluşu Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA), ABD’de yaşayan Türk toplumundan, evlere gönderilmeye başlanan “US Census 2020” (ABD 2020 Nüfus Sayım) formunu doldurmalarını isteyerek, “2020 Nüfus Sayımı’nda kendini saydır ‘Türk’üm’ de” çağrısında bulundu.

12 Mart 2020 tarihinden itibaren ABD’deki her eve ABD 2020 Nüfus Sayım formu gönderiliyor.

Yasa gereği, 2020 Nüfus Sayımının tutarlı yapılabilmesi amacıyla federal yetkililer 2020 yılının Mayıs ayında herkesin sayıldığından emin olmak için 2020 Nüfus Sayımına katılmayan evleri ziyaret etmeye başlayacaklar. 

Nüfus Sayımı nedir?

2020 Nüfus Sayımı, ABD’de yaşayan tüm yetişkin, bebek ve çocukların sayılmasını amaçlıyor. Bu sayım, bir devlet kurumu olan ABD Nüfus Sayım Bürosu tarafından her on yılda bir yapılmaktadır. Aynı zamanda ABD Anayasası’nın 1. Madde, 2. Bölüm’ü gereği her 10 yılda bir nüfus sayımı yapılmasını zorunlu kılıyor. ABD’de ilk nüfus sayımı 1790 yılında yapılmıştı.

Neden Önemli?

Hayatın çok farklı alanlarını şekillendirebilecek kritik veriler sağlayan nüfus sayım sonuçlarına göre kanun yapıcılar, şirket sahipleri, öğretmenler ve birçok kişi topluluğa hizmet, ürün ve destek sağlamak için bu verileri her gün kullanmaktadır.

Nüfus sayım verileri esas alınarak her yıl hastaneler, itfaiye teşkilatı, okullar, yollar ve diğer kaynaklara federal bütçeden milyarlarca dolar kaynak ayrılan ülkede Kongre’de hangi eyaletin kaç tane temsilci çıkaracağı ve seçim bölgelerinin sınırlarının çizilmesinde de nüfus sayım sonuçlarının belirleyici bir rolü bulunuyor.

ATAA Türk toplumuna yönelik nüfus sayımına katılma çağrısında şunları dile getirdi:

“2020 Nüfus Sayımı’na büyük önem veren Türk Amerikan Dernekleri Kurulu (ATAA), Türk ve Türk asıllı vatandaŞlarımızın 2020 Nüfus formunda yer alan 9 no’lu soruda, “WHITE” seçeneği kutusunu iŞaretleyip altına “TURKISH” yazmalarını önemle tavsiye etmektedir. Bu sayede Amerika’da  yaŞayan Türk asıllı vatandaŞların sayısı  ve eyaletlere göre dağılımları gerçekçi rakamlarla ortaya çıkacaktır.”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>