Published On: Mon, Mar 23rd, 2020

Guterres’ten “küresel ateşkes” çağrısı:

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres bugün yaptığı açıklamada, dünyanın koronavirüs salgınıyla savaşmaya odaklanabilmesi için “küresel ateşkes” çağrısında bulunarak, “Silahlı çatışmayı durdurmanın ve hayatımızın gerçek mücadelesine odaklanmanın tam zaman” dedi.

BM Genel Sekreteri Guterres, BM’nin Suriye, Yemen ve Libya gibi ülkelerdeki çatışmalara bir son vermeye ve milyonlarca sivile insani yardım sağlamaya çalıştığı bir dönemde, Çin’in Wuhan kentinde çıkan ve dünyaya hızla yayılarak, 352 binden fazla kişiyi etlileyen, 15 bin 500 kişinin yaşamına neden olan yeni tip coronavirüs COVID-19 salgını nedeniyle ikinci sanal basın toplantısını düzenledi.

Guterres internet üzerinden gerçekleştirdiği toplantıda, “virüs milliyet, etnik köken veya inanç tanımadan herkese acımasızca” saldırırken aynı zamanda “silahlı çatışmaların da dünyanın her yerinde yaygınlaştığını” ifade etti.

Konuşmasında, “En savunmasız – kadınlar ve çocuklar, engelli insanlar, marjinal ve yerlerinden edilmiş insanların en yüksek bedeli ödediğini belirten Guterres, onların ayrıca “COVID-19’dan yıkıcı kayıplar yaşama riski de en yüksek” kesim olduğunu söyledi.

Guterres “küresel barış çağrısı”nda şunları kaydetti:

“Dünyanın her köşesinde derhal küresel bir ateşkes çağrısında bulunuyorum. Silahlı çatışmayı durdurmanın ve hayatlarımızın gerçek mücadelesine odaklanmanın zamanı geldi.”

Guterres çağrısında, “Savaş hastalığına son verin ve dünyamızı tahrip eden hastalıkla mücadele edin” diyerek “Bu her yerde savaşı durdurarak başlıyor. Şimdi. Her zamankinden daha fazla insan ailemizin ihtiyacı olan şey bu.” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>