Trump ordunun hastane gemilerini devreye sokuyor: Pentagon’un hastane gemilerinden biri New York’a gidecek

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL)- ABD Başkanı Donald Trump, bugün yaptığı açıklamada, ABD ordusuna ait hastane gemilerini devreye sokacağını ve gemilerden birini New York’a göndereceğini bildirdi.

Başkan Trump, Beyaz Saray’daki günlük koronavirüsü bilgilendirme basın toplantısına katılarak açıklamalarda bulundu.

Toplantıda, koronavirüsüyle mücadelenin üretim sektörü üzerindeki yetkisini genişleten Savunma Üretim Yasası’nı imzalayacağını açıklayan Başkan Trump koronavirüsü test kapasitesinin genişletileceğini bildirdi.

Başkan Trump bu konudaki açıklamasında, “Savunma Üretim Kanunu’ isimli yasayı devreye sokacağız. İhtiyaç olursa kullanacağız. Başka bir deyişle, ne gerekiyorsa onu yapacağız.” ifadelerini kullandı.

New York’a bin odalı hastane gemi

Başkan Trump basın toplantısındaki açıklamasında ayrıca Pentagon’a ait hastane gemilerinin devreye sokacağını gemilerden birinin New York’a gönderileceğini bildirdi. Bir hastane geminin de Batı yakasına gönderilmesi bekleniyor.

New York Valisi Andrew Cuomo önceki günkü basın toplantısında, New York’ta yeterli hasta yatak kapasitesinin olmaması nedeniyle Başkan Trump’tan ordunun bu konudaki potansiyelini devreye sokmasını istemişti.

Vali Cuomo bu konuda karardan sonra yaptığı açıklamada, 1000 odaya sahip geminin New York kenti Limanı’na demir atacağını bildirdi.

Hastane geminin koronavirüs hastalarını tedavisinde değil, virüs harici hastalıklara sahip hastaların bakımı ve tedavisi için kullanılması bekleniyor.

Sağlık görevlileri kendi eyaletleri dışında da çalışabilecek

Toplantıda konuşan Mücadele Görev Gücü’nün başkanı olarak atanan Başkan Yardımcısı Mike Pence de Trump’ın emriyle doktor ve sağlık görevlilerine kendi eyaletlerinin dışında da çalışma imkanı tanıyan bir düzenleme kararını imzalayacağını ifade etti.

Pence konuşmasında ayrıca, sağlık otoriteleri ve hastanelere de iş birliği çağrısı yapma çağrısında bulundu.

Sağlık çalışanlarına 5 milyon maske

Toplantıda söz alan ABD Savunma Bakanı Mark Esper de ordunun sağlık çalışanlarına yaklaşık 5 milyon maske temin edeceğini, 1 milyonunun bir an önce hazır olmasını sağlayacaklarını kaydetti. Bakan Esper ayrıca, Sağlık Bakanlığına 2 bin solunum cihazı sağlamaya hazırlandıklarını belirtirken Trump’ın talimatıyla ihtiyaç halinde sahra hastanesi ve seyyar sağlık merkezleri kurmaya hazır olduklarını söyledi.

ABD-Kanada sınır kapısı kapandı

Başkan Trump, iki ülkenin yeni tip koronavirüs önlemleri kapsamında ABD-Kanada sınırının kapatıldığını bildirirken, Twitter’dan yaptığı ilk duyuruda, “Karşılıklı rıza ile, Kanada ile olan Kuzey Sınırımızı geçici olarak zorunlu olmayan trafiğe kapatacağız. Ticaret etkilenmeyecek” ifadelerini kullandı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.