Biden, Trump’ın karşısına çıkmaya hazırlanıyor

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’deki 2020 Başkanlık seçimleri öncesindeki Demokrat Parti’deki ön seçimde, eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, son 3 eyaletteki seçimlerden de galip ayrılıp arayı açmasıyla partisinin adayı olarak Başkan Donald Trump’ın karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

Demokrat Parti’nin 2020 Başkan adayını belirleyeceği ön seçimde, partinin ileri gelenlerinin sosyal demokrat aday Bernie Sanders’a karşı desteklediği Biden’in 3 eyalette de kazanmasıyla, Sanders’ın yarıştan çekilmesi ve Biden’in Trump’ın karşısındaki partinin başkan adayı olması bekleniyor.

Demokrat Parti içindeki ön seçimde önde bulunan 77 yaşındaki Biden, Florida, Illinois ve Arizona’da da kazanarak tek rakibi Sanders’la arasındaki farkı daha artırdı.

Bazı eyaletlerde ön seçimler, koronavirüsü salgını nedeniyle henüz tamamlanamazken, Biden son seçim sonuçlarının ardından yaptığı açıklamada, Beyaz Saray’da salgınla mücadele konusunda liderlik gösterebilecek bir ismin bulunması gerektiğini ifade etti.

Konuşmasında, Sanders’a destek veren genç seçmenlere hitap ederek, onları da kazanma arzusundaki Biden, gençlerin beklentilerinin neler olduğunu bildiğini vurguladı.

Anket sonuçları, 18-44 yaş arasındaki Demokrat seçmenlerin çoğunluğunun, özellikle de öğretmenler, öğrenciler, işçiler başta olmak üzere Sanders’a destek verdiğini göstermesine ve rakiplerine göre daha fazla kalabalıkları meydanlara toplayarak bir halk hareketinin lideri olmasına rağmen, tüm veriler Sanders’ın Hillary Clinton’a kaybettiği dönemdeki benzer bir sonla kampanyasını sonlandıracağını gösteriyor. Daha çok zengin iş adamları ve partinin ileri gelenlerinin desteğini alarak ön seçimlerde büyük bir ivme yakalayan Biden’in yaşının, olası başkan adaylığı konusunda Trump’ın karşısındaki en büyük handikapı olması bekleniyor.

,

Leave a Reply

Your email address will not be published.