Published On: Tue, Mar 17th, 2020

Pompeo: “Rusya’nın onlarca Türk askerini öldürdüğüne inanıyoruz”

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo bugün gazetecilere yaptığı açıklamda, “Rusya’nın onlarca Türk askerini öldürdüğüne inanıyoruz” dedi.

Bakan Pompeo, bugünkü basın toplantısında, ABD’nin “Wuhan virüsü” ile mücadele çabalarıyla ilgili açıklamalar yaparken, Uluslararasi Ceza Mahkemesi, İran ve Suriye konularına da değindi.

Konuşmasında, Rusya ve İran destekli Esad rejiminin okulları, hastaneleri, hatta hayat kurtarmakla görevli sağlık çalışanlarını ve sivil yerleşim yerlerini bombalamaya devam ettiğini belirten Pompeo, “Suriye’deki katliama son verme ve çatışmaya siyasi çözüm çağrımızı tekrarlıyoruz” dedi.

Suriye’de düzenlenen hava saldırısında şehit olan 34 Türk askerinin şehit edildiği olayla ilgili de açıklamada bulunan Pompeo, “Rusya’nın onlarca Türk askerini öldürdüğüne inanıyoruz” dedi.

Pompeo konuşmasında, ABD’nin NATO üyesi Türkiye’nin yanında olmaya ve İdlib’de ve Suriye genelinde şiddeti sona erdirmek için ek önlemlerle Türkiye’yi desteklemeye devam edeceğinin altını çizdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>