BM de kapılarını kapatıyor

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – ABD’nin New York kentinde 500 kişide görülen koronavirüsü tehdidi nedeniyle, Birleşmiş Milletler’in (BM) New York’taki genel merkez binasının 4 hafta kapatılmasına ve personelin 12 Nisan’a kadar evden çalışmasına karar verildi.

Edinilen bilgilere göre, BM Genel Merkez binası, 16 Mart’tan 12 Nisan’a kadar kapılarını kapatırken, personel çalışmalarına 12 Nisan’a kadar evden devam edecek. BM Güvenlik Konseyi’nin düzenli toplantıları yapılmazken, kamuoyunun bilgilendirilmesi için basın toplantılarının günlük olarak gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ancak BM Güvenlik Konseyi’nin gerektiğinde acil uluslararası güvenlik konularındaki olası olağanüstü toplantılarını BM Genel Merkezi’deki salonunda yapıp yapmaması ise dönem başkanı Çin’in BM Daimi Temsilcisinin kararına bağlı olduğu biliniyor.

BM binasının, yaşanan sağlık krizinin sona ermesi halinde kapılarını, personele ve delegelere 13 Nisan’dan itibaren açarak faaliyetlerine devam etmesi bekleniyor.

Koronavirüsü vakaları

Filipinler’in BM Daimi Temsilciliğinden ismi açıklanmayan ve BM’de toplantılara katılan bir kadın diplomatın, yapılan koronavirüsü test sonucu “pozitif” çıkarken, Filipinler misyonundaki 12 diplomat kendini karantinaya almıştı.

New York’taki BM Uluslararası Okulu’ndan (UNIS) bir öğretmende de koronavirüsü çıkarken, okulda çocuğu olanların ailelerin BM’ye gelmeden evden çalışmaları istenmişti.

BM daha önce de tüm yan etkinliklerin iptal edildiği açıklamış, ardından bina ziyaretçilere kapatılmıştı.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.