Published On: Thu, Mar 12th, 2020

Trump, Avrupa’dan ABD’ye seyahatleri 30 gün askıya aldı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – Başkan Donald Trump, Çin’den dünyaya yayılan, Avrupa ve ABD’de etkili olan yeni tip koronavirüsü (COVID-19) salgını nedeniyle İngiltere haricinde Avrupa ülkelerinden ABD’ye tüm seyahatlerin 30 gün süreyle askıya alınacağını duyurdu.

Başkan Trump, ABD’de de gün geçtikçe etkisini artıran ve vaka sayısı 1000’i geçen COVID-19 salgını nedeniyle Beyaz Saray’dan ulusa seslendi.

Açıklamasında, ‘’Çin konusunda erkenden hayat kurtarıcı adımları attık. Şimdi aynı adımı Avrupa konusunda atmalıyız’’ ifadelerini kullanan Trump, “Avrupa’dan ABD’ye tüm seyahatleri 30 gün süreyle askıya alacağız. Bu kısıtlamalar sahadaki duruma göre ayarlanacak. Uygun izlemelerden geçen ABD’liler için istisnalar olacak.” dedi. Trump ulusa seslenişinde, yeni uygulamanın 13 Mart Cuma günü 23.59’dan itibaren başlayacağı ve kısıtlamanın İngiltere’yi kapsamayacağı bilgisini de verdi.

“Lütfen verilen tavsiyelere uyun”

Trump daha sonra Amerikalılara uyarılarılarda bulunurken, şu ifadeleri kullandı:

“Bugünkü küçük bir eylem, yarın virüsün yayılmasının önüne geçecektir. Her toplum farklı risklerle karşı karşıya. Lütfen verilen tavsiyelere uyun.”

Trump, aldıkları tedbirler yüzünden Avrupa’ya göre daha az oranda virüs vakasına rastlandığını belirtirken ise şu ifadeleri kullandı:

“En büyük risk, sağlık sorunu olan yaşlı insanlar için. Bu nüfus çok
dikkatli olmalı. Bakım evlerine zaruri olmayan tüm ziyaretleri askıya almalarını tavsiye ediyoruz. Genel olarak yaşlı Amerikalılar, kalabalıkalanlara gerekmedikçe girmemeli.”

“Particiliği bırakıp tek millet, tek aile olarak birleşme zamanı”

Trump, virüse karşı ABD’nin ekonomik, sağlık sistemi ve doktorlar bakımından diğer tüm ülkelere göre daha avantajlı durumda olduğunu belirtirken, demokrat partililere de seslendi. Başkan Trump, “Artık siyaseti bir kenara koyup, particiliği bırakıp tek millet, tek aile olarak birleşme zamanı.” dedi.

“Bu mali bir kriz değil” mesajı

Konuşmasında, “Bu mali bir kriz değil. Bu sadece ulusça ve dünyaca beraber üstesinden geleceğimiz geçici bir durum.” diyen Trump,
Küçük İşletmeler İdaresine COVID-19’dan etkilenen firmalara sermaye ve likidite sağlamasına yönelik talimat verdiğini belirtti.

Kongre’den küçük işletmelere 50 milyar dolarlık ilave kaynak talebi

Daha önce salgınla mücadele eden sağlık kurumlarına aşı, tedavi ve tıbbi malzeme tedariğinin desteklenmesinde kullanmak üzere 8.3 milyar dolarlık fon ayrılması kararını imzalayan Başkan Trump, düşük faizli kredilerin virüs kaynaklı geçici ekonomik sıkıntılarının üstesinden gelmeleri ve küçük işletmelere yardımcı olamları için Küçük İşletmeler İdaresinin salgından etkilenen eyaletlerde kredi sağlamaya başlayacağını ve Kongre’den bu program için 50 milyar dolarlık ilave kaynak artırımına gitmesi talebini dile getirdi.

Hazine Bakanlığına vergi ödemelerinde faizsiz ve cezasız ertelemeye gidilmesi talimatı verdiğini de bildiren Trump, bunun ekonomiye 200 milyar dolardan fazla ilave likidite sağlayacağını belirtti.

Türkiye kısıtlanan 26 ülke arasında değil

ABD İç Güvenlik Bakanlığı Başkan Trump’ın ulusa seslenişinde yaptığı seyahat kısıtlamasına ilişkin açıklamasını tamamlayıcı yazılı açıklamada bulundu.

Seyahat kısıtlaması getirilen ülkeler arasında Türkiye bulunmazken, Türkiye’den geleceklerin 14 gün içinde Avrupa’ya seyahatte bulunmuş olmaması gerekiyor.

Bakanlığın yazılı açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Bugün Başkan Trump, bazı Avrupa ülkelerinden birinde olan ya da ABD’ye varış tarihinden önceki 14 gün içerisinde olan yabancı ülke vatandaşlarının birçoğunun ülkeye girişini askıya alınmasını öngören bir kararname imzaladı.”

Kısıtlama getirilen 26 ülke şöyle sıralandı: Avusturya, Belçika, Çekya, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, İzlanda, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Macaristan, Malta, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, ve Yunanistan bulunuyor.

Colorado ve Nevada seyahatleri iptal

Bu arada, Beyaz Saray Sözcüsü Stephanie Grisham ulusa sesleniş konuşmasının ardından yaptığı açıklamada, başkanın bazı seyahatlerinin salgın nedeniyle iptal edildiğini açıkladı.

Grisham açıklamasında, “COVID-19 salgını nedeniyle tedbir amacıyla, Başkan Trump, Colorado ve Nevada’da yapmayı planladığı etkinlikleri iptal etme kararı aldı.” ifadesine yer verdi.


Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>