Koronavirüsü borsaları vurmaya devam ediyor: Dow Jones yüzde 5,9 düştü, Trump açıklama yapacağını duyurdu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Bugün düşüşle açılan New York Borsası’ndaki Dow Jones Sanayi Endeksi, yeni tip eni tip koronavirüsü (COVID-19) salgınının ekonomide yarattığı belirsizliğin devam etmesi nedeniyle günü yüzde 5,9’luk düşüşle kapattı.

COVID-19 salgınının ekonomide yarattığı belirsizlik, ABD borsalarında rekor düşüşlerin yaşanmasına neden oluyor.

Güne yüzde 1,65 azalışla 24.604,63 puandan, işlem görerek başlayan Dow Jones Sanayi Endeksi günü, yüzde 5,9’luk düşüşle, 23.553,22 puandan kapadı.

New York Borsası’nda S&P 500 endeksi yüzde 2,55 düşüşle 2.801,89 puandan başladığı günü 2.741,38 puanla kaparken, yüzde 4,9’luk düşüş yaşadı.

Nasdaq endeksi ise yüzde 2,42 değer kaybıyla 8.136,25 puandan işlem görerek başladığı günü 7.952,05 puanla, yüzde 4,7’lik düşüşle kapadı.

New York Borsası, COVID-19 salgınının ekonomiyi olumsuz etkileyeceğine yönelik artan endişeler ve petrol fiyatlarındaki sert düşüş nedeniyle haftanın ilk işlem gününde, 2008 küresel finans krizinden sonraki en büyük kaybını yaşamıştı.

Bu arada, ABD Başkanı Donald Trump, “salgının etkilerine karşı ekonomiyi destekleyici önlemler alınacağını” açıklamasının ardından bugün de önemli açıklamalarda bulunacağını duyurdu.

Ekonomik analistler, COVID-19 salgınının ekonomik etkilerine karşı alınacak önlemlerin detaylarının açıklanmamasının hisse senedi piyasasında satışlara neden olduğu görüşünü dile getiriyorlar.

Trump’ın, koronovirüsü salgınından olumsuz etkilenecek kişilerin saatlik çalışma ücretleri ve çalışanların maaşları üzerinden yapılan vergi kesintilerine ilişkin Kongre’ye yeni öneriler sunması ve bir çok ülkeye daha seyahat sınırlamaları getirilmesi gibi bir takım tedbirler açıklaması bekleniyor.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.