Published On: Wed, Mar 11th, 2020

ABD’deki koronavirüsü vaka sayısı bini geçti

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’de hükümet yetkilileri ve iş dünyası, hızla yayılan yeni tip koronavirüsü (COVID-19) salgınını kontrol altına almak için kapsamlı adımlar atarken, vaka sayısının bini geçtiği açıklandı.

Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkarak dünyaya yayılan ve başta İtalya olmak üzere birçok Avrupa ülkesinde etkili olan koronavirüsü, ABD’de de hızla yayılmaya devam ediyor.

Ülkede koronavirüsünün neden en etkili olduğu ve ölümlerin en fazla görüldüğü Washington eyaletinde 5 kişin daha virüsten hayatını kaybettiği bildirildi. Kaliforniya, New Jersey ve Kuzey Dakota’da da birer kişinin virüs dolayısıyla hayatını kaybetmesiyle, virüsün neden olduğu toplam ölümlerin sayısı 31’e çıktı.

Virüsten etkilenen bölgelerdeki bir çok okulda eğitime ara verilmeye başlanırken, 18 eyalette acil durum ilan edildi.

New York’ta belediye yetkilileri, New Yorklulara, gerekmedikçe evden çıkmamaları, işe giderken metroyu kullanmamaları, kalabalık yerlerden uzak durmaları ve işe bisikletle gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

ABD’de virüsün görüldüğü eyaletlerdeki marketlerde, panik davranan tüketiciler temizlik ürünleri başta olmak üzere temel ihtiyaç malzemelerinin bulunduğu rafları boşalttığı görüldü. Bu nedenle birçok büyük market zincirinin, bu tür temel gıda malzemelerinin satışına sınırlama getirdi.

Etkili olduğu ülkelerde ekonomik kayıplara da neden olan salgın ABD’li havayolu fimalarının sefer sayılarını düşürmelerine neden oldu. Delta Havayollarında yüzde 15, United Havayolları’nda yüzde 10 ve American Havayollarının uçuşlarında da yüzde 7,5 oranında bir azalma görüldü.

Demokrat adaylar mitingini iptal etti

Demokrat Parti’nin Başkan aday adayları, Joe Biden ve Bernie Sanders seçim mitinglerini iptal ederken, ABD Hazine Bakanlığı vergi beyannamesi verme süresinin son günü olan 15 Nisan’dan daha ileri bir tarihe uzatmayı planladığı açıklandı.

Dünya genelinde vaka sayısı 120 bine yaklaştı

Dünya genelinde toplam vaka sayısı çarşamba gününün ilk saatlerinde 120 bine yaklaşırken, bununların 80 binden fazlası Çin’de ve 10 binden fazlası da İtalya’da 10 binden görüldü. Virüs, İran ve Güney Kore’de de yaklaşık 8 bin kişiye yayıldı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>