Biden, Demokrat Parti’nin Başkan adaylığına artık daha yakın

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de 3 Kasım’da yapılacak 2020 Başkanlık seçimlerinde, Demokrat Partinin başkan adaylığı yarışında eski ABD Başkanı Joe Biden’ın seçimlerin tamamlandığı 4 eyalette kazanarak, toplam delege sayısını 864’e çıkardı.

ABD’de, 59. Başkanlık seçimleri öncesinde partilerin kendi başkan adaylarını belirlenmesi için Michigan, Mississippi, Missouri, Idaho, Kuzey Dakota ve Washington’da önseçim yapıldı.

Demokrat Parti’nin Michigan, Mississippi, Idaho ve Missouri eyaletlerindeki ön seçimde Biden rakibi Sanders’a karşı zaferle çıktı.

Trump’ın adaylığı garanti

Cumhuriyetçi Parti’nin kazanmasına kesin gözüyle bakılan adayı ABD’nin 45’nci Başkanı Donald Trump beklenildiği gibi bugüne kadar tüm eyaletlerdeki ön seçimi, yüzde 90’ların üzerinde oy alarak ezici bir üstünlükle sonuçlandırdı. Ön seçimde mutlak delege çoğunluğu olan 1275 sayısına ulaşan aday, partinin başkan adayı olurken, Başkan Trump, şu ana kadar dağılımı yapılan 1105 delegenin 1104’ünü kazanmış durumda.

Biden 864 delegeye ulaştı

Demokrat Parti’de devam eden ön seçimlerde bu güne kadar 1740 delegenin dağılımı belirlenirken, Biden 864 delege ve Sanders da 710 delege kazandı. Tüm delegelerin mutlak çoğunluk olan 1991 delege sayısına ulaşan aday Demokrat Parti’nin 2020 başkan adayı olacak.

Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren’ın yarıştan çekilerek, ABD’nin ilk kadın başkanı olma ihtimalinin tamamen ortadan kalkmasının ardından sosyal demokrat Sanders’ın da, heyecan vermeyen, bitkin görünen Biden’a göre tartışmasız daha güçlü ve umut verici aday olmasına rağmen, 2016’da 67 delege çıkardığı kritik eyalet Michigan’da sadece 52 delegede kalmış olması, partisinin adayı olarak seçilip ABD’ye umut olma ihtimalinin gün geçtikçe düştüğünü gösterdi.

Michigan’da Biden, Sanders’ın 52 delegesine karşın, 72 delege kazandı.

Demokratlar Biden’in arkasında birleşiyor

Demokrat Parti’de eski başkan aday adaylarından yarıştan çekilen Kamala Harris, Cory Booker, Pete Buttigieg ve Amy Klobuchar’dan sonra bir aday adayı daha Biden’in destekleyeceğini açıkladı.

Önceki haftalarda yarıştan çekilen partinin genç ve dinamik adaylarından Andrew Yang, 2020 Başkanlık seçimlerinde Biden’i destekleyeceğini duyurdu.

, ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.