Published On: Sun, Mar 1st, 2020

TSK, Bahar Kalkanı Harekatı’nı başlattı; Halep havaalanı vuruldu, iki Rus yapımı savaş uçağı düşürüldü

Share This
Tags

ANKARA – Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), İdlib’de 34 askerin şehit edilmesinin ardından başlattığı Bahar Kalkanı harekatını başlatırken, Halep yakınındaki bir askeri havaalanı vuruldu. İki Rus yapımı Esad rejimine ait savaş uçağı, Türk savaş uçakları tarafından düşürülürken, üç hava savunma sistemi de etkisiz hale getirildi.

Bahar Kalkanı Harekatı kapsamında TSK ve ılımlı muhalifler, İdlib’in güneyinde ve Hama kırsalında Esad rejimi ve destekçilerinin ele geçirdiği bölgelere yönelik ağır silahlarla operasyon başlattı.

SİHA’lar rejimin sivilleri vurduğu uçakların havalandığı Halep yakınındaki Neyrab askeri havaalanı kullanılamaz hale getirirken, iki Rus yapımı Esad rejimine ait savaş uçağı Türk savaş uçakları tarafından düşürülüdü. TSK ayrıca üç hava savunma sistemini de etkisiz hale getirdi.

TSK, Esad rejiminin İdlib’deki TSK unsurlarına ve sivillere yönelik saldırılarda sıkça kullandığı üslerden biri olarak bilinen Neyrab askeri havaalanını SİHA’lar ve ateş destek vasıtalarıyla vurdu.

Rejim hedeflerine yönelik TSK’nın obüs atışlarıyla karadan ilerlemeye başlayan askeri muhalifler, rejime ait altı tank, üç 14,5 mm’lik top, üç antitank rampası, bir 23 mm top, 2 askeri araç, 12 pikabı imha etti, en az 46 rejim milisini etkisiz hale getirdi. Dünden bu yana askeri muhalifler Esad rejimi ve destekçilerinden, Hama kırsalındaki Ankavi, Kahira, Manara ve Tel zecren ile Idlib güneyindeki Hallube, Kukfin, Kefer avid, Sfuhen ve Fattere köylerini ele geçirdi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan daha önce de “Uçaklarımıza taarruz eden rejime ait 2 adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür.” açıklaması yapılmıştı. Bakanlığın internet sitesinden yapılan paylaşımda “Bir SİHA’mızı düşüren hava savunma sistemi ile diğer iki hava savunma sistemi imha edilmiş, uçaklarımıza taarruz eden rejime ait 2 adet SU-24 tipi uçak düşürülmüştür” ifadeleri kullanılmıştı.

ASELSAN’ın ürettiği Koral ile birlikte İHA ve SİHA’lar, savaşa damgasını vurdu

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilen KORAL Elektronik Harp Sistemi, düşman radarlarını kör ediyor, iletişimini kesiyor ve diğer bilgisayarlı sistemleri işlevinden uzaklaştırarak TSK’ya ait İHA ve SİHA’ları görünmez kılıyor. KORAL sayesinde Suriye içinde radarlara görünmeden uçuş yapan, İHA ve SİHA’lar düşman hedeflerine öldürücü darbe indiriyor. İHA’lar düşman hedefleri lazerle işaretlerken, SİHA’lar roketleriyle hedefleri yok ediyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>