Published On: Sun, Mar 1st, 2020

BM’nin 75. Genel Kurulu’na Türk başkan adayı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Eski Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Büyükelçi Volkan Bozkır’ın Birleşmiş Milletler (BM) 75. Genel Kurul Başkanlığı adaylığının Batı Avrupa ve Diğerleri Grubunca (WEOG) onaylandığı bildirildi.

TC Dışişleri Bakanlığı, onaylamayla ilgili internet sayfasında yaptığı yazılı açıklamasında, “Ülkemiz, Bozkır’ı mensubu olduğumuz WEOG’dan aday göstermiştir. Adayımızın üstün nitelikleri ve ülkemizce yürütülen etkin temaslar neticesinde, Büyükelçi Bozkır’ın adaylığı 27 Şubat 2020 tarihi itibarıyla WEOG tarafından tasdik edilmiştir.” bilgisine yer verdi.

Bakanlık açıklamasında, “Ülkemiz çok taraflı diplomasi ve kural temelli küresel sistemi güçlü biçimde desteklemektedir. BM üyesi tüm ülkelerin eşit şekilde temsil edildiği BM Genel Kurulu da bu düzenin merkezinde yer almaktadır.” ifadelerini kullanırken, Genel Kurul Başkanlığının BM sistemindeki en üst düzeyli görev olduğunu vurguladı.

Bakanlık açıklamasıda ayrıca, “Büyükelçi Bozkır’ın, ülkemizin daha önce üstlenmediği bu saygın görevi, BM teşkilatının 2020 yılında kutlanmakta olan 75. kuruluş yıl dönümü gibi anlamlı bir dönemde üstlenecek olması da ayrıca önemlidir.” ifadelerine yer verdi.

Bozkır’ın adaylığını ilk olarak, Cumhurbaşkanı Erdoğan, 193 üye ülkenin temsil edildiği BM Genel Kurulu’nun yeni dönem çalışmaları çerçevesinde 24 Eylül 2019’da yıllık üst düzey oturumda dünya liderlerine hitabında dile getirmişti.

BM Genel Kurulu’nun 12 Haziran 2020 tarihli toplantısında BM 75. Genel Kurul Başkanı olarak seçilmesi beklenen Bozkır’ın adaylığının Genel Kurul tarafından resmi olarak onaylanmasının ardından, 15 Eylül 2020 tarihinde 1 yıl sürecek görevine resmen başlaması öngörülüyor.

Eylül ayının ikinci haftasında başlayacak BM’nin yeni dönem Genel Kurul üst düzey toplantılarında BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile birlikte bir çok dünya liderini ağırlayacak olan Bozkır, dünya liderlerinin BM Genel Kurulu’na hitaben yıllık konuşmalarını yaptıkları oturumlar başta olmak üzere salondaki üst düzey oturumları yönetecek.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>