BM’nin yıllık uluslararası toplantılarına koronavirüsü engeli

Koronavirüsünün yıllık Birleşmiş Milletler Kadının Statüsü Komisyonu toplantılarını da etkilemesi bekleniyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle mart ayında BM’de yapılacak, dünya genelinden gelecek delegelerin katılacağı bakanlar düzeyindeki Kadınının Statüsü Komisyonu’nun (CSW) yıllık toplantılarının, üst düzeyde uluslararası geniş delegasyonların katılımıyla gerçekleştirilmesi yerine bu yıl sınırlandırılmış toplantılarla yerel düzeyinde yapılması önerisinde bulundu.

Genel Sekreter Guterres, Covid-19 ile ilgili hızlı gelişen durum ve BM’nin kritik iş ve halk sağlığı endişelerini dengeleme ihtiyacı göz önünde bulundurarak, Kadının Statüsü Komitesi Bürosuna, yıllık uluslararası toplantıya komisyonun kararlar almasını ve görevini yerine getirmesini sağlayacak New York merkezli katılımın sağlanacağı sınırlandırılmış bir toplantı yapılmasını öneren bir mektup gönderdi.

BM Genel Sekreterlik Sözcülüğü konuyla ilgili yaptığı açıklamada, Genel Sekreter’in bu önerisinin, Kıdemli Acil Durum Politikası Ekibi ve BM Tıbbi Hizmetler ile Dünya Sağlık Örgütü arasındaki çok yakın istişarelere dayandığını belirtti.

Genel Sekreter Sözcülüğü açıklamasında, “BM Genel Merkezi’nde ve başka yerlerde yapılacak hükümetler arası toplantılar, toplantıların özellikleri ve gelişen koşullar dikkate alınarak, duruma göre değerlendirilecektir.” ifadesini kullandı.

Sözcülük ayrıca, Genel Sekreterliğin ülkelerin verdiği kararı uyguladığını belirterek, “Hükümetlerarası herhangi bir toplantının yapılmasına ilişkin nihai karar yalnızca üye devletlere aittir. Üye devletler konuyu görüşmek üzere pazartesi günü toplanacak.” bilgisini verdi.

, , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.