BM Güvenlik Konseyi, İdlib’i görüşmek üzere ‘acil’ toplanacak

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOUNRAL) – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Rusya destekli Suriye rejim güçlerinin İdlib’de 33 Türk askerini şehit etmesinin ardından, bugün öğleden sonra “acil toplantı” çağrısıyla bir araya gelecek.

Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre, BMGK üyeleri, ABD, Belçika, İngiltere, Fransa, Almanya, Estonya ve Dominik Cumhuriyeti’nin “acil toplantı” çağrısıyla yerel saatle bugün öğleden sonra 4:00’da İdlib’te artan gerginliği görüşecek.

Toplantı, 15 üye ülkeden oluşan BMGK’nın şubat ayı dönem başkanı Belçika’nın başkanlığında gerçekleştirilece toplantıya Türkiye ile birlikte Suriye rejim temsilcisinin de katılarak bir konuşma yapması bekleniyor.

Belçika’nın, dün akşam, dönem başkanlığının sona ermesi dolayısıyla düzenlediği resepsiyona katılan bir çok ülke temsilcisi bugün öğleden sonra veya cumartesi günü BMGK’nın acil toplantıyla konuyu ele alabileceği beklentisini dile getirmişti.

Resepsiyona katılan ancak 5 dakikadan fazla respsiyonda durmayan Rusya’nın BM Daimi Temsilcisi Nebenzia, İdlib’deki olaydan haberi olmadığını sıradan bir bombalama olayı olabileceğini ileri sürmüştü.

Leave a Reply

Your email address will not be published.