BM Genel Sekreteri Guterres,’ten İdlib’de derhal ateşkes çağrısı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres yaptığı yazılı açıklamada, Suriye’nin kuzeybatısında artan gerginlik ve Türk askerlerinin şehit edilmesinden “derin endişe” duyduğunu belirterek, ateşkes çağrısında bulundu.

Guterres, Suriye’nin kuzeyinde 20’den fazla Türk askerinin şehit edilmesinden sonra BM Genel Sekreter Sözcüsü Stephane Dujarric aracılığıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Guterres açıklamasında, Suriye’nin kuzeybatısında artan gerginliği ve ”düzinelerce” Türk askerlerinin hava saldırılarında hayatını kaybetmesini endişeyle takip ettiğini belirterek, “İdlib’de derhal ateşkes ilan edilmesi gerektiğini” ifade etti.

Artan askeri gerginliğin siviller için taşıdığı riskin endişe verici olduğunu belirten Guterres acil harekete geçilmezse gerginliğin her saat başı daha da fazla artma riski olduğunu kaydetti.

Guterres mesajında ayrıca “Suriye’deki krize askeri çözüm bulunmuyor. Sürdürülebilir tek çözüm BMGK’nın 2015 tarihli 2254 sayılı kararı çerçevesinde BM’nin arabuluculuğunda yürütülecek politik süreçtir” ifadelerine yer verdi.

Leave a Reply

Your email address will not be published.