ABD: “NATO müttefikimiz Türkiyenin yanındayız”

WASHINGTON – ABD Dışişleri Bakanlığı, Türk askerlerine dönük saldırılarla ilgili açıklamasında, saldırılardan ciddi endişe duyduklarını bildirdi.

Açıklamada, “NATO müttefikimiz Türkiyenin yanındayız” ifadesine yer verilirken, “Türkiye’ye nasıl yardım edebileceğimize dair seçenekleri değerlendiriyoruz” ifadesi kullanıldı.

AB: Tüm taraflar itidalli davranmalı

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, İdlib’de gerginliğin acilen durdurulması gerektiğini kaydetti. 

Borrell, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İdlib’de artan gerginlik acilen durdurulmalı. Gerginliğin uluslararası açık bir askeri çatışmaya dönüşme riski bulunuyor” ifadesini kullandı.

“Gerginliğin aynı zamanda kabul edilemez insancıl acıya yol açtığını ve sivilleri tehlikeye attığını” kaydeden Borrell, “AB tüm taraflara itidal çağrısında bulunuyor ve tüm can kayıplarından dolayı üzüntü duyuyor. AB güvenlik çıkarlarını korumak için her türlü tedbiri göz önünde bulunduracaktır” değerlendirmesini yaptı. Borrell, AB’nin tüm taraflarla iletişimde olduğunu belirtti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.