BM Güvenlik Konseyi Suriye’yi tartışırken, Rusya destekli Suriye güçleri Türk askerlerine saldırdı; 33 şehit

ANKARA – Suriye’deki katliamlarına Rusya’nın hem sahada hem de BMGK’daki desteğiyle devam eden Esad rejimi, bölgede bulunan Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarına saldırarak 33 askeri şehit etti.

Esad rejiminin izniyle, Suriye ya da Rus savaş uçaklarının İdlib’in güneyinde, Cebel ez-Zaviye bölgesindeki Bilyun’da gerçekleştirdikleri saldırıda TSK unsurları hedef alındı.

Suriye’deki insani krizi Rusya’nın vetolarıyla önleyemeyen Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin Suriye’deki insani durumla ilgili toplantısının hemen ardından gerçekleştirilenTSK’ya yönelik yönelik saldırıdaki şehit olan askerlerin 33 olduğu açıklandı.

Saldırıyla ilgili ilk açıklamayı yapan Hatay Valisi Rahmi Doğan “İdlib’de rejim kuvvetleri tarafından TSK unsurları hava saldırısına uğramıştır. Bu saldırı sonucu 22 Mehmetçiğimiz şehit olmuştur” dedi.

Saldırıda bazı askerlerin de ağır yaralandığını söyleyen Doğan, “Yaralılarımızı Cilvegözü Sınır Kapısından Türkiye’ye aldık. Hatay’daki devlet hastanelerinde tedavileri devam ediyor. Şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, yaralılarımıza acil şifa diliyorum. Milletimizin başı sağolsun” diye konuştu.

“KAN İHTİYACI YOK”

Hastanelerdeki yaralılar için herhangi bir kan ihtiyacı olmadığını kaydeden Doğan şöyle devam etti:

“Tüm tedbirler alınmış, tüm sağlık personelimiz görevi başındadır. Yaralılarımıza gerekli müdahaleler yapılmaktadır. Hemşehrilerimden müsterih olmalarını, hastanelerin etrafında herhangi yığılma olmamasını buradan istirham ediyorum.”

Reuters’ın Britanya merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’ne dayandırdığı haberine göre ise, İdlib’de en az 34 askerin şehit olduğu ileri sürüldü.

Muhaliflere yakın kaynaklar, Suriye ya da Rus savaş uçaklarının İdlib’in güneyinde, Cebel ez-Zaviye bölgesindeki Bilyun’da bulunan TSK noktasını hedef aldığını bildirmişti.

Hatay Valisi Doğan da bunu doğrulayarak TSK unsurlarının Bilyun’da hava saldırısına uğradığını kaydetti.

AĞIRALİOĞLU: ASKERLERİN SIKIŞTIKLARINA DAİR BİLGİ DÜN SAVUNMA BAKANINA İLETİLMİŞTİ

Habertürk’te canlı yayın programında konuşan Yavuz Ağıralioğlu, TSK’nın saldırıyı ön görecek askeri yeterliliğe sahip olduğunu belirterek, “Bana dün gelen bir bilgide çocukların bölgede vurulmaktan korktukları ve bize lojistik olarak ulaşmalarının mümkün olmadıkları kadar sıkıştıkları bilgisi dün geldi ve bunu Savunma Bakanı’na ilettim. Bir hava saldırısı bekleniyordu demek ki. Hava kuvvetlerimizin buna dair bilgisinin olması gerekirdi” dedi.

İDLİB’DE 40 ŞEHİDİMİZ VAR

Daha önce de Rusya destekli rejim güçlerinin saldırısında toplam 18 askerimiz şehit düşmüştü. İdlib’de 3 Şubat’ta 7 asker 1 sivil personel, 10 Şubat’ta 5 asker, 20 Şubat’ta 2 asker, 22 Şubat’ta 1 asker, 26 Şubat’ta da 2 asker şehit olmuştu. Son kayıplarla birlikte şehit sayısı 40’a yükselmiş oldu.

Önceki gün 2 askerimizin şehit düştüğü saldırıyla ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan kararlılık mesajı vermiş “Gereken neyse yapılacaktır” açıklaması yapmıştı. Erdoğan, bugünkü konuşmasında ise şehit sayısının 3’e yükseldiğini belirtmişti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.