Dünyayı koronavirüsü korkusu sararken; virüs ABD’de borsayı da vurdu

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Çin’de başlayıp, büyük bir çoğunluğu Çin’de olmak üzere dünya genelinde 80 binden fazla kişiye bulaşan koronavirüsü 2 bin 700’den fazla kişinin ölümüne neden olurken, 53 vakanın görüldüğü ABD’de en üst düzey sağlığı yetkilisi virüsle ilgili “Amerikan halkından, bunun kötü olabileceği beklentisine hazırlanmasını istiyoruz.” açıklamasında bulundu. Açıklamanın ardından ABD’de borsada dün başlayan düşüş eğilimi hızlanarak arttı; Dow Johns Sanayi Endeksi kapanışta 800 puan düştü.

Yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgını dünyada kısa bir sürede binlerce kişinin ölümüne neden olurken, 53 vakasının görüldüğü ABD’de, Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi (CDC) Müdürü Dr. Nancy Messonnier, salgınla ilgili Amerikalıları korkutan bir açıklama yaptı.

Messonnier açıklamasında, virüsün ABD’ye yayılmasının hafif mi yoksa şiddetli mi olacağına dair kesin bir ifade kullanmazken, virüs yüzünden Amerikalıların günlük yaşamlarının önemli derece olumsuz etkileyebileceğini belirtti.

Messonnier, “Amerikan halkından bunun kötü olabileceği beklentisine hazırlanmasını istiyoruz” dedi.

Dow Sanayi Endeksi 2 günde 1000 puan düştü

CDC’nin Amerikalılara virüse karşı “kendinizi alıştırın ” uyarsından sonra Dow Sanayi Endeksi’nde dün başlayan düşüş eğilimi bugün hızlanarak arttı. Kapanışta 800 puan birden düşen endeks iki günde 1000 puan düşmüş oldu.

Petrol fiyatlarını da etkilemesi bekleniyor

Ülkelere can kayıplarıyla birlikte büyük ekonomik zarar da yol açma potansiyeli bulunan koronavirüsü, petrol fiyatlarında da etkili olmaya başlamasıyla, başta Türkiye gibi petrol ihtalatçısı ülkelerde ekonomiye daha yüksek oranda etkileme ihtimali bulunuyor.

ABD seçimlerini etkileme ihtimali

Virüsün ayrıca, ABD’deki seçimlerini de etkileme imkanı bulunuyor. Çin’de büyük can-maddi kayıplara yol açan salgın, tedavisi konusunda aşı bulunamaması durumunda, borsadaki artışları ve ekonomiyi seçim malzemesi olarak kullanan Trump’ın seçimdeki elini zayıflatabilecek noktaya doğru ilerliyor.

Nebraska Üniversitesi’nden ilaç denemesi

ABD’de koronavirüsü ile tedavinin ilk klinik denemesi Nebraska’da devam ediyor.

Virüsle mücadele için ilaç geliştiren Nebraska Üniversitesi, hastalığa yakalanan bir kişi üzerinde ilacın denenmesine başlanacağını duyurdu.

Nebraska Üniversitesi Tıp Merkezi’ndeki tedavinin, dünyanın 50 bölgesinden 400 hastayı kapsaması bekleniyor.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de Nebraska Üniversitesi’ndeki denemeyle ilgili, ilacın tedavisinin olumlu sonuç verme ihtimalinin olduğunu belirtti.

Dünya genelinde virüsün bulaştığı kişi sayısı 80 bini geçti

Çin dışında bir çok ülkede büyük bir kabus derecesinde yayılarak ölümlere neden olan virüs dolayısıyla hayatını kaybedenlerin sayısı, büyük bir çoğunluğu Çin’de olmak üzere, 2 bin 700’ün üzerine çıktı. Dünya genelindeki koronavirüsü vaka sayısının da 80 bini geçtiği açıklandı.

Dünya genelinde koronavirüsü vaka sayıları şu şekilde sıralanıyor:

“Japonya 851, Güney Kore 977, İtalya 232, Singapur 90, İran 95, ABD 53, Tayland 35, Avustralya 23, Malezya 22, Vietnam 16, Almanya 16, İngiltere 13, Birleşik Arap Emirlikleri 13, Fransa 12, Kanada 11, Hindistan 3, Filipinler 3, Kuveyt 3, İspanya 3, Rusya 2, İsrail 2, Umman 2, Bahreyn 1, Nepal 1, Sri Lanka 1, Kamboçya 1, Belçika 1, İsveç 1, Finlandiya 1, Mısır 1, Lübnan 1, Afganistan.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.