Putin’in desteğiyle kendi halkını katleden, bölgeyi istikrarsızlaştıran Esad’dan Türkiye’ye saldırı ve tehdit

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL) – Rusya’nın desteğiyle, yüzyılın en büyük insani dramına neden olan Suriye’deki Esad rejimi, hava saldırıyla şubat ayı içinde 16 Türkü şehit ederken, ülkenin sözde hava sahasını ihlal eden her türlü hava aracının vurulacağını bildirdi.

Putin yönetimiyle işbirliği yaparak gerçekleştirdiği saldırıyla, Suriye’de şehirlerin yerle bir edilerek paha biçilmez tarihi mirasın izlerinin silinmesine ve bölgenin istikrarsızlaştırılmasına yol açarken, yüzbinlerce insanın ölümüne ve sakat kalmasına, milyonlarca insanın da yerlerinden, yurtlarından olarak sığınmacı durumuna düşmesine neden olan Esad rejimi şimdi de İdlib’deki tehdit ve saldırılarıyla doğrudan Türkiye’yi hedef almaya başladı.

Uzun yıllar sonra New York’taki BM Zirvesi’ne katıldıktan hemen sonra Suriye’de aktif askeri rol üstlenen Putin yönetimiyle birlikte adeta bir projenin eş başkanı gibi çalışan Esad rejimi, şubat ayı içinde, bugüne kadar çoğunluğu asker olmak üzere 16 Türk’ü şehit etti. Rejim, ardından da hava savunma sistemlerinin ülkenin hava sahasını ihlal eden her uçağı vuracağını ilan etti.

Ülkenin resmi haber ajansı SANA’da yer alan habere göre; “hava savunma birliklerine, ülkenin hava sahasını yasalara aykırı olarak ihlal eden hava araçlarına doğrudan ateş açma emri” verildi.

Şehit sayısı 16’ya çıktı

Gaziantep Valiliği İdlib’de Gaziantepli vatandaşın şehit ediliğini açıkladı.

Açıklamada açıklamada şu ifadelere yer verildi:
“Suriye’nin İdlib bölgesinde rejim güçleri tarafından atılan bomba sonucu hemşehrimiz Tank. Söz. Er. Mecit Demir şehit olmuştur. Șehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine sabır ve başsağlığı diliyoruz. Milletimizin başı sağ olsun.”

Esad rejim güçlerinin İdlib’te Türk askerlerine saldırması sonucu aralarında sivil personelin de bulunduğu 13 kişinin şehit olmasının ardından, 20 Şubat’ta yine İdlib’de Türk askerlerine yönelik saldırıda 2 Mehmetçik şehit düşmüştü. Esad’ın son saldırısında bir askerin daha şehit olmasıyla Türkiye’nin İdlib’deki şehit sayısı 16’ya yükselmiş oldu.

MSB: Şehidin kanı yerde kalmadı

Saldırının ardından Milli Savunma Bakanlığından (MSB) yapılan açıklamada ise şunlar kaydedildi:

“Ateşkesi sağlamak üzere İdlib bölgesinde bulunan unsurlarımıza, Rejim tarafından yapılan tank atışları sonucunda, kahraman bir silah arkadaşımız yaralanmış ve hastaneye sevk edildiği sırada maalesef şehit olmuştur. Şehitlerimizin kanı hiçbir zaman yerde bırakılmamıştır, bundan sonra da bırakılmayacaktır! Hayatını kaybeden aziz şehidimize Allah’tan rahmet, kederli ailesine, Türk Silahlı Kuvvetleri ile asil milletimize başsağlığı ve sabır dileriz. Alçak saldırı sonrası bölgede tespit edilen 21 rejim hedefi derhal ateş destek vasıtalarımızla yoğun şekilde ateş altına alınarak gerekli karşılık verilmiş ve hedefler tahrip edilmiştir. Gelişmeler takip edilmekte ve gerekli tedbirler alınmaktadır”

5 Mart’ta 4’lü İdlib zirvesi

Bu arada, İdlib ile ilgili Türkiye’nin yol haritasını belirlediğini, A, B, C planları olduğunu açıklayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5 Mart’ta Berlin’de, Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un talebiyle, Rusya Devlet Başkanı Putin ile 4’lü toplantıda bir araya gelerek İdlib’i görüşmesi bekleniyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.