Guterres’ten İdlib’de ateşkes çağrısı; “Tüm bunlar, öngörülemeyen sonuçlarla karşı karşı kalma riskiyle olduğumuz anlamına geliyor”

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Suriye’nin İdlib bölgesindeki durumla ilgili olarak, “Tüm bunlar dramatik ve kötüleşen insani duruma ek olarak, artan bir şekilde öngörülemeyen sonuçlarla, daha da ciddi bir yüzleşme riskiyle karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor” ifadelerini kullanırken, “acil ateşkes” çağrısında bulundu.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, BM Genel Merkezi’nde, İdlib’deki son gelişmelerle ilgili basına açıklamalarda bulundu. (Fotoğraf: Turkish Journal)

BM Genel Sekreteri Guterres, Suriye’nin İdlib’de bölgesinde, Rusya destekli Suriye rejiminin milyona varan Suriyeli’nin yerlerinden olmasına neden olan kanlı saldırılarının ardından Türkiye’nin operasyon başlatma girişimiyle birlikte basına açıklamalarda bulundu.

Guterres, BM Genel Merkezi’nde yaptığı, Suriye’deki son durumla ilgili değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“Suriye’nin kuzeybatısında meydana gelen krizin ve siviller üzerindeki korkunç insan maliyetinin hepimiz farkındayız. Yaklaşık 900 bin kişi – büyük bir çoğunluğu kadınlar ve çocuklar – en son devam eden savaştan çok trajik koşullar altında kaçtılar. Yüzlerce kişi öldürüldü. Birçoğu birçok kez yerlerinden edildi. Küçük çocuklar donuyor.”

Açıklamasında, “Şimdi savaş, yerinden edilmişler de dahil olmak üzere insan yoğunluğunun en fazla olduğu bölgelere doğru ilerliyor ve insani yaşam çizgilerini aşmakla tehdit ediyor.” diyen Guterres, Suriye’de uluslararası insancıl hukuk ve sivillerin korunmasının sistematik olarak göz ardı edildiğini ifade etti.

Guterres, Suriye’nin kuzeybatısındaki yaklaşık 2 milyon 800 bin insanın insani yardıma ihtiyacı olduğunu belirtirken bağışçılardan, insani yardımlar için 500 milyon dolar istedi.

Guterres bu konudaki açıklamasında şunları kaydetti:

“Bu ayın başlarında, yakın zamanda ve süregelen şiddet nedeniyle yerlerinden edilmiş 800.000 kişiye ulaşmamız gerektiğini düşündük. Şimdi çok daha büyük bir şey gerekiyor. Önümüzdeki altı ay boyunca yeni yerinden edilmiş insanların ihtiyaçlarını karşılamak için planlarımızı gözden geçiriyoruz ve bağışçılara 500 milyon dolar daha ivedilikle başvuruyoruz.”

Suriye’nin kuzeybatısındaki “insani felaketi sona erdirmek ve şimdi de kontrol edilemez bir tırmanıştan kaçınmak” için derhal ateşkes çağrısı yapan Guterres, “Neredeyse bir yıldır Rus hava saldırılarının desteklediği Suriye hükümetinin bir dizi kara saldırısını gördük. Bu ay Türk ve Suriye Hükümeti güçleri arasında tekrar tekrar ölümle sonuçlanan çatışmalar yaşandı” ifadelerini kullandı.

Guterres, “Uzun süredir acı çeken Suriye halkı için bu insan yapımı insani kabus durmalı. Şimdi durmalı” diye konuştu.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.