Published On: Tue, Feb 11th, 2020

ABD Başkanlık Seçimleri: Demokratların seçiminde, New Hampshire’de Sanders kazandı

NEW YORK (TURRKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’de Başkanlık yarışı öncesindeki ön seçim sürecinin ikinci ve önemli ayağı New Hampshire’de, Demokratların kıran kırana geçen adaylık yarışında favori aday Bernie Sanders az farkla da olsa kazanan isim oldu.

ABD’de kasım ayında yapılacak başkanlık seçimi öncesindeki ön seçim sürecinin ikinci durağı New Hampshire’da partilerin kendi içinde adaylarını belirleme yarışında Demokrat Partide bu sefer Senatör Sanders ipi göğüsledi.

Cumhuriyetçi Parti’de ise mevcut Başkan Donald Trump beklenildiği gibi açık ara New Hampshire’daki seçimi kazandı.

New Hampshire’de Demokratların ön seçim sonuçları şu şekilde gerçekleşti:

Sanders yüzde 25.7, Pete Buttigieg yüzde 24.4, Amy Klobuchar yüzde 19.8, Elizabeth Warren yüzde 9.3, Joe Biden yüzde 8.4 ve Tom Steyer yüzde 3.6 oy.

Demokratların yarışında, Buttigieg 22 delege, Sanders 21 delege ve Warren’ın da 8 delegesi bulunuyor.

Sanders New Hampshire’da 4 yıl önceki 2016 Başkan adaylığı ön seçiminde de, rakibi Hillary Clinton’a karşı seçimin galibi olmuştu.

Demokrat Parti Başkan aday adayı Sanders’ın Iowa’da başlayan ön seçim sürecinde burada en fazla oyu almasına rağmen, Iowa’dan Pete Buttigieg galip ayrılmıştı.

Zafer konuşmasında hedef Trump

Sanders New Hampshire zaferiyle ilgili açıklamasında, “bu akşamki zafer, Donald Trump’ın sonunun başlangıcıdır” ifadesini kullandı.

Sanders daha sonra şunları kaydetti: “Size kesin olarak söyleyebileceğim şey … Kim kazanırsa kazansın, kesinlikle umarız kendimiz olacağız, birlikte birleşeceğiz … ve bu ülkenin modern tarihin en tehlikeli Başkanını yeneceğiz”

Bu arada, Sanders’in zafer konuşması sırasında Sanders’ı destekleyenlerden bazılarının, tartışmalı Iowa seçiminin galibi olarak ilan edilen Pete Buttigieg için “Wall Street Pete” diye bağırarak Buttigieg’in milyarder iş adamlarının desteğini almasına göndermede bulundukları dikkat çekti.

Sanders New Hampshire’in Manchester kentindeki zafer konuşmasında Bu gece New Hampshire, emekçiler bu ülkede siyasi bir devrim için hazır mesajı gönderdi. Bu da Trump’ı yerinden edecektir. Bu zafer benim değil, hepimizin. Senatör Sanders zaferini, kampanyasının başlangıcından bu yana New Hampshire’de 25 bin gönüllünün 100 bin saatten fazla zaman harcayarak 850 bin kapıyı çalmalarıyla elde etti.

Sanders ve diğer adaylar şimdi 22 Şubat’taki Nevada ve 3 Mart’taki Güney Carolina ve “Süper Salı” olarak adlandırılan seçimlere odaklanacaklar.

Sanders’in gücü

Sanders, bedava sağlık sigortası ve yüksek öğretim imkanı sağlama vaatleri başta olmak üzere sosyal devlet söylemleri, gençlerin ve çalışan sınıfın desteği, ABD siyasetinde fenomene dönen genç kadın Kongre üyeleri Alexandria Ocasio-Cortez, İlhan Omar gibi yenilikçi isimlerin de kampanya mitinglerine katılarak konuşma yapmalarıyla bir halk hareketini temsil ederken, muhafazalarların, ana akım medyanın ve Wall Street başta olmak üzere iş dünyasının karşısında yer alıyor.

Bloomberg’in şansı

Bu nedenle de New York’ta üç dönem belediye başkanlığı yapan ve bağış ihtiyacı duymazken, parasını manalı yerlerde harcamak isteyen milyarder iş adamı Michael Bloomberg, Puttigieg ile birlikte ana akım medyanın favori adaylarından Biden’in, Başkan Yardımcısı olarak denenmişliği ve yaşlılığı, oğlunun ticari ilişkileri ve Başkan Trump’ın sert muhalefetiyle tabandaki gücünün azalmasından da ilham alarak, Sanders’ın “devrim” sözüne karşı “devrim değil evrim” çıkışıyla Demokrat Parti’nin başkan adaylığında kendini Trump’ı yenebilecek tek isim olarak görüyor.

New York’un yenilikçi Belediye Başkanı Bill de Blasio, ikinci döneminin başında yapılan yemin töreninde, Demokrat Parti’nin iddialı başkan aday adayı Sanders eşliğinde yemin etmişti. (Photo: Turkish Journal)

Yang kampanyasına son verdi

Demokratların yarışında şansı olmayan iş adamı Andrew Yang New Hampshire seçim sonuçlarının ardından adaylıktan çekildiğini açıkladı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>