Published On: Sun, Feb 9th, 2020

Hakan Akkaya’dan New York Moda Haftasında Amish esintileri

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Türk modacı Hakan Akkaya, bu sezon katıldığı New York Moda Haftası’nda (NYFW) yeni koleksiyonunu kültürel erimeyi anlatan “Amish Punk Buluşması” adıyla sundu.

Akkaya NYFW Sonbahar/Kış 2020-2021’deki defilesini, New York’taki “Pier 59″un U şeklindeki uzun podyumunda 45 mankenle modaseverlere tanıttı.

Defilede önceki yıllarda olduğu gibi bu yıl da manken Çağla Şikel baş manken olarak poyduma çıktı.

Yeni koleksiyonunda Punk alt kültürünün tavrı ve detaylarıyla Amishlerin ikonik kıyafetlerini birleştirerek yeniden yorumlayan bir koleksiyon tasarlayan Akkaya tasarımlarıyla ilgili açıklamasında “kadın cinayeti, adalet, isyan ve eşitliğe” dikkat çektiğini belirtti.

Akkaya’nın yeni koleksiyonunda erkeklerinin birçoğu elbiseler, etekler ve tunik bluzlar sunarken, kadınlarının çoğu da takım elbise ve yakalı gömlekler tanıttı.

Defilenin finalinde podyuma geldiği sırada durarak, gözlerine siyah dantelli transparan maske bağlayan Akkaya, Şili’de başlayan “Las Tesis” kadın hareketine destek vermeyi amaçlamış. Akkaya daha sonra haraketli müzik birlikte kalabalığın alkışları eşliğinde oynayarak podyumdan ayrıldı.

1525 yılında İsviçre’de ortaya çıkan Alman kökenli modern hayattan uzak yaşayan Hristiyan bir dini grup olan Amishler bugün ABD’nin yaklaşık 19 eyaletinde kültür ve yaşam tarzlarıyla dikkat çekiyorlar.

Defilede, New Jersey’deki fabrikasından 3 eyalete pasta ve ekmek dağıtımı yapan Taşkın Bakery de sahne arkasında, davetli ve mankenlere, gözleme, simit, poğaça ve lokma tatlısı gibi Türk lezzet çeşitlerini sundu.

Hakan Akkaya’nın New York Moda Haftası’ndaki defilesinde, Çağla Şikel baş manken olarak podyuma çıktı. (Fotoğraf: Turkish Journal)

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>