Gürer Aykal’ın ABD’de kurduğu NMS orkestrası 2. kez Carnegie Hall’da konser verdi

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Dünyaca ünlü Türk şefi Gürer Aykal, New York’un dünyaca ünlü Carnegie Hall müzik merkezinde ABD’de kurduğu New Manhattan Sinfonietta (NMS) orkestrasıyla, “Anatolian Inspirations” adlı bir konser verdi. Daha önce Japon şef Seiji Mukaiyama yönetiminde sahneye çıkan NMS, Carnegie Hall’daki ikinci performansını gerçekleştirdi.

(Fotoğraf: Turkish Journal)

Şef Gürer Aykal’ın, 2017’de New York’ta faaliyette bulunan Türk-Amerikan Sanat Topluluğu’yla (TAASNY) iş birliği yaparak kurduğu, Amerikalı, Uzak Doğulu ve Türk müzisyenlerden oluşan NMS orkestrası, bir kez daha Carnegie Hall’da müzik severlerle buluştu.

Baş kemancı olarak Emre Engin’in sahneye çıktığı konserde orkestra, Ferit Tüzün’den Anadolu halk müziği ve motifleri içeren “Esintiler” ile birlikte Mozart’ın Türk keman konçertosunu ve Beethoven’un 4. No.’lu senfonisini seslendirdi.

Türkiye’nin BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ve Eşi Ayşe Sinirlioğlu ile New York Başkonsolosu Alper Aktaş ve eşi Filiz Aktaş’ın da izlediği konser ayakta alkışlandı.

NMS, Gürel Aykal’la ilk kez Carnegie Hall’da

Dünya prömiyerini 29 Kasım 2018’de Carnegie Hall’un sayısız tarihi konsere ev sahipliği yapan beş katlı konser salonu Stern Stern Oditoryumu’nda, ünlü Japon besteci ve şef Seiji Mukaiyama tarafından “Dünya Barışına Çağrı” konseriyle Türk ve Japonya dostluğunu onurlandıran konserle gerçekleştiren NMS orkestrası Carnegie Hall kez ilk kez ünlü Türk Şef Gürer Aykal yönetiminde sahneye çıkmış oldu.

, , , ,

Leave a Reply

Your email address will not be published.