Published On: Sat, Feb 1st, 2020

BM: “İdlip’te yaşananlar ‘Katastrofik bir durum'”

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- Ali Çınar – Birleşmiş Milletler (BM) İnsani İşlerden Sorumlu Genel Sekreter Yardımcısı Mark Lowcock, İdlib kentinde yaşananlarin “katasrofik bir durum” olduğunu bildirdi.

Genel Sekreter Yardımcısı Lowcok, BM Güvenlik Konseyi’ne Suriye’de yaşanan son durumla ilgili bir brifing verdi.

Lowcock brifingde yaptığı açıklamada, son günlerde  Ma’arat al-Numan, Saraqeb ve Batı Halepte şiddetin arttığını belirterek, BM olarak kaygı duyduklarını bildirdi.

Sivillerin ağır bombardıman altında kaldığını ifade eden Lowcock, OHCHR’nin son bilgilerine göre 81 adın ve çocuğun have ve karadan yapılan saldırılarda son 1 haftada öldüğünü kaydetti.

Bu rakam geçen Nisan ayından itibaren,  1500 sivilin olduğu rakama eklendi. Birçok ailenin iki kere başka yere göç etmek zorunda kaldığını ve yeni gittikleri yerlerde de bombardımanların yapılarak güvenliklerinin tehlikede olduğunu söyledi.

İnsani yardım kurumları 1 milyon 4 bin sivile gıda desteği ve 200 bin kişiye de sağlık malzemeleri verdiğini belirtti. BM olarak 2504 sayılı karar tasarısının acilen tekrar geçirilmesini umut ettiklerini ancak bu yolla 2 milyon 800 bin kişinin Kuzeybatı Suriye’de yardıma muhtaç olduğunu dile getirdi. Sivillerin çok acı çektiğini ve durumun kötüye gittiğini tekrar açıklamasında dile getirdi.

Lowcock ayrıca, 12 Ocak’ta Türkiye ve Rusya tarafından ilan edilen ateşkesin yerine getirilmediğini ve bunun insani yardımları etkilediğini belirtti. 30 Temmuz’da da Konseyi bir sunum yaptığını ve o zamanda aynı kaygıları belirttiğini söyleyen Lowcok, acil olan sivil nüfus  korumak ve insani yardıma hızlı şekilde cevap vermektirdedi. Lowcok, 70 bin kişinin de kuzeydoğuda yerlerinin değiştiğini sözlerine ekledi.

Türkiye uzun zamandır Rusya’ya yaptığı, İdlib’te sivillere yönelik katliamın durması çağrısına rağmen, Rusya, Assad rejim güçleri ile hem karadan hem havadan saldırılara devam edilmişti. Hastane, okul olarak üzere sivil yerleşim yerlerine İdlip ve civarında bombardımanların geçen haftadan beri arttığı ve göçün Türkiyeye kaymaya başladığı gözlendiği açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan da, yüzbinlerce yeni Suriyeli mültecinin sınıra dayandığını ve Türkiye’nin bu konuda eskisi gibi rahat olmadığını belirtti.

Bu arada, Fransa, Almanya ve İngiltere liderleri Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde, İstanbul’da Suriye konusu için ikinci kez toplanacaklar.

BM Genel Sekreter Antonio Guterres yaptığı açıklamada, acil çağrıda bulunarak artan askeri operasyonların Kuzeybatı Suriye durdurulması ve ateşkesin sağlanması talebinde bulundu.

 Askeri operasyon yapan tüm ülke ve terörist  grupların, uluslarası insan hakları ve kurallarına saygı göstermelerinin ve sivillerin korunmasının önemine dikkat çekti. Suriye, krizin askeri ile çözümle olamayacağını, BM merkezli politik çözümün BMGK tasarısına (2254) atfen  olabileceğini belirtti. 

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>