Published On: Sun, Jan 5th, 2020

Trump’tan İran’a yeni ve daha güçlü bir savaş mesajı daha: Orantısız karşılık verebiliriz

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, İran’ın bölgedeki Amerikan personeline veya hedeflerine saldırması durumunda 52 İran sahasının hedefte olduğunu açıklamasının ardından paylaştığı son sosyal medya mesajında, ABD’nin hızlı ve “orantısız” şekilde karşılık verebileceğini vurguladı.

ABD ile İran arasındaki gerilim artarken Başkan Trump Twitter hesabından yaptığı açıklamada ABD’nin İran’a yönelik adımlarıyla ilgili kendi yönetiminin açıklamalarının Kongre’ye yapılmış bildirimler olduğunu bildirdi.

Trump mesajında şunları kaydetti:

“İran’ın herhangi bir ABD personeline veya hedefine saldırması halinde ABD hızlı ve bütünüyle karşılık verecektir, hatta belki orantısız bir ölçüde karşılık verecektir.”

Geçen hafta İran destekli Ketaib Hizbullah örgütünün, ABD askerlerinin konuşlu olduğu Kerkük’teki K1 askeri üssüne roket saldırısı düzenlemesiyle tırmanmaya başlayan ABD ile İran arasındaki gerilim, Pentagon’un, 3 Ocak’ta, İran Devrim Muhafızları Ordusuna bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani’nin Bağdat Havalimanı yakınında düzenlenen saldırıda öldürüldüğünü açıklamasıyla zirveye çıkmıştı.

Irak, ABD’nin bölgedeki varlığını tartışılmaya başladı

Irak parlamentosunun bugün ABD askerlerinin, orada sahip olduğumuz 5.000 askerin ülkede kalması gerekip gerekmediğini tartışmak üzere acil bir oturum düzenlediği. Irak başbakanı bu konudaki açıklamasında, Irak’taki yabancı birliklerin varlığının sona erdirilmesinin hem Irak’ın hem de ABD’nin çıkarına olduğunu söyledi.

İran nükleer taahhütlerini askıya aldı

Bu arada, İran hükümeti de bugün yaptığı yazılı açıklamada, nükleer anlaşmadaki uranyum zenginleştirme, depolama, araştırma ve geliştirmeyle ilgili tüm taahhütlerin askıya alındığını ve hiçbir taahhüde uyulmayacağını bildirdi..

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>