Published On: Sat, Dec 28th, 2019

Türkiye’nin yerli otomobili TOGG Gebze’de tanıtıldı

Share This
Tags

İSTANBUL (TURKISH JOURNAL) – Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG), 2022 yılında seri üretimine başlayacağı, geliştirme süreci devam eden ilk yerli otomobili Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı törenle tanıttı.

Yerli elektrikli otomobili TOGG, beyaz renkte sedan ve kırmızı renkte SUV modellerinin gösterildiği tanıtıma katılanların yoğun ilgisiyle karşılaşırken, büyük beğeni topladı.

Tanıtım törenine katılarak bir konuşma yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan yerli otomobilin üretimiyle, yan sanayide çalışanlar dahil toplamda 20 bin kişiye istihdam sağlanacağını açıkladı.

Üretim tesisinin Bursa’da kurulacağını belirten Erdoğan, tanıtımın ardından kırmızı renkteki SUV model TOGG’u kullanırken, otomobilin ilk siparişini veren kişi oldu.

200 beygir ve 400 beygir seçenekleriyle 2022 yılında seri üretimine geçilecek olan TOGG, 500 kilometre menzile sahip olacak ve 30 dakikadan az zamanda tam şarj edilebilecek.

TOGG’un fabrikasında 4 bin 323 kişi istihdam edileceği ve bu kişilerin 300’ü nitelikli personel olacağı bildirilirken, nitelikli personel desteği 5 yıl süreyle uygulanacak.

Aracın bataryası Türkiye’de TOGG tarafından yerli ve milli olarak üretileceği ve otomobilin üretiminin 5 modelde yılda 175 bin adet olacağı bildirildi. Aracın üretimiyle ilgili olarak ayrıca firmaya gümrük vergisi muafiyeti, KDV istisnası, personel desteği ile faiz ve kar payı desteği verileceği kaydedildi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>