Published On: Sat, Dec 28th, 2019

Guterres, Somali’deki kanlı terör saldırısını kınadı

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Somali’de gerçekeştirilen 2’si Türk 80 kişinin ölümüyle sonuçlanan bomalı terör saldırısını kınadı.

BM Genel Sekreteri Sözcülüğü Ofisi’den yapılan açıklamada, Guterres’in Somali’nin başkenti Mogadişu’da 28 Aralık 2019’da düzenlenen terör saldırısını şiddetle kınadığı bildirildi.

Açıklamada, “Genel Sekreter, kurbanların ailelerine en derin başsağlığı dileklerini sunar ve yaralananların da bir an önce iyileşmesini diler.” ifadelerine de yer verilirken, “Genel Sekreter, BM’nin barış ve kalkınma arayışındaki Somali halkı ve hükümetiyle mücadele dayanışma içinde olduğunu yineler” denildi.

Saldırıyla ilgili Türkiye’nin Somali Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada, “80’in üzerinde ölü var, 2’si Türk vatandaşı. 100’ün üzerinde de yaralı var” bilgisi verildi.

Terör örgütü Eş-Şebab’ın üstlendiği bombalı saldırıda hayatını kaybeden Türk vatandaşlarından birinin Türk inşaat şirketinde yol yapım çalışmasında kepçe operatörü olarak çalışan Denizlili Mehmet Kaplan olduğu açıklandı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca saldırıyla ilgili açıklamasında, Türkiye’nin UMKE ve cerrahi ekipten oluşan 20 personeli Mogadişu’ya gönderdiğini bildirdi.

Başkent Mogadişu’daki Recep Tayyip Erdoğan Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan yaralıların birçoğunun durumunun ağır olduğu ve ölü sayısının 100’ü aşacağından endişe ediliyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>