Published On: Tue, Dec 24th, 2019

AFAD, BM videosunda “örnek kurum”

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Ali Çınar – Arnavutlukta meydana gelen şiddetli deprem sonrasında, Türkiye’den anında yollanan Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ekiplerinin görüntüleri, Birleşmiş Milletler İnsani İlişkiler Koordinasyon Ofisi (OCHA) tanıtım videolarında örnek olarak gösterildi.

Videolarda Türkiyenin dünyada zorda kalan insanlara yardıma koştuğuna ilişkin övgü dolu sözlerde yer aldı. Arnavutluktaki depreme 11 ülke kurtarma ekibi yollar iken, kurtarma faaliyetleri ile ilgili bazı görüntüler de videoda yer aldı.

Yakın zamanda, Türkiyenin en önemli kuruluşlarından olan AFAD ile BM Mülteciler Yüksek Komiserliği (BMMYK) arasında stratejik ortaklığı öngören mutabakat zaptı imzalanmıştı. İmza törenine Dışişleri Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ve AFAD Başkanı Dr. Mehmet Güllüoğlu ve BM Mülteciler Yüksek Komiser Yardımcısı George William Okoth-Obbo bir araya gelmişti.

BMGK Komiser Yardımcısı George William Okoth-Obbo, “Türkiye ile bu anlaşmayı imzalamaktan memnuniyet duyuyoruz.” şeklinde konuştu.AFAD Başkanı Dr Gulluogluda, mülteciler konusunda Türkiyenin lider konumda olduğunu ve Somali, Bangladeş, Yemen ve daha pek çok ülkede AFAD olarak çalışmalar yürüttüklerini anlattı.

AFAD; 29 Mayıs 2009 tarih ve 5902 sayılı kanunun 17 Haziran 2009’da Resmî Gazete’de yayımlanmasıyla; Sivil Savunma Genel Müdürlüğü ve Afet İşleri Genel Müdürlüğü yerine kurulan afet ve acil durum yönetimi kuru mudur.

BMMYK , BM tarafından, dünya çapındaki mültecileri korumak için yapılan uluslararası hareketleri düzenlemek, liderlik etmek ve mülteci sorunlarını çözmekle yetkilendirilmiştir. BMMYK, 1 Ocak 1951 tarihinde, BM Genel Kurulu tarafından 5 yılık görev süresi için kurulmuştur, BMMYK, insan haklarının korunmasında ve tartışmaların barışçıl bir şekilde çözülmesinde etken olan koşulların yaratılması için devletler ve diğer kurumları destekleyerek, zorla yerinden edilme vakalarını azaltmayı amaçlıyor.

 Kamuoyunda BMMYK, mültecilere yeterli desteği sağlamadığı için zaman zaman eleştirilmeye devam ediyor

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>