Published On: Fri, Dec 13th, 2019

İngiltere’de Johnson tek başına iktidar

LONDRA (TURKISH JOURNAL) – İngiltere’de yapılan erken genel seçimde resmi sonuçlara göre seçimi Boris Johnson’un Muhafazakar Partisi rahatlıkla tek başına iktidar hakkı kazandı.

Başbakan Boris Johnson liderliğindeki Muhafazakar Parti, 364 sandalye ile seçimi ilk sırada tamamladığı İngiltere’deki seçimlerde, salt çoğunluk olan 326’yı geçerek 2 yıl aradan sonra yeniden tek başına iktidara geldi.

İngiltere’de İşçi Partisi lideri Jeremy Corbyn, seçim hezimetinin ardından istifa edeceğini açıkladı. Seçim sonuçlarıyla ilgili açıklamasında, “Açıkçası parti için çok hayal kırıklığına yol açan bir gece oldu” ifadelerini kullanan Corbyn’in kısa bir süre daha partiye liderlik etmesi bekleniyor.

Partilerin şu ana kadar elde ettikleri sandalye sayıları şöyle:

Muhafazakar Parti 364

İşçi Partisi 203

İskoç Ulusal Partisi 49

Liberal Demokrat Parti 11

Plaid Cymru 4

Yeşil Parti 1

Diğer partiler 18

Brexit kesinleşti

Sonuçlara göre Johnson, AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını başka bir partinin desteğine gerek kalmadan 650 üyeli Avam Kamarasında geçirebilecek ve İngiltere, 31 Ocak 2020’de AB’den ayrılmış olacak.

Johnson, tek başına iktidara gelmesi durumunda, ilk işinin Brexit anlaşmasını parlamentoya getirmek olacağını belirtmişti.

Eski Başbakan Theresa May, AB’yle vardığı Brexit anlaşmasını Avam Kamarasında geçirmekte başarısız olmasının ardından istifa etmesiyle ülkenin 77. Başbakanı olan Johnson, Brexit hedefine ulaşabilmesi için 12 Aralık’ta erken seçime gidilmesi talebinde bulunmuştu.

Johnson Türkiye’de, Osmanlı İmparatorluğu’nun son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın oğlu olması nedeniyle ‘Osmanlı Torunu’ olarak tanıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>