Published On: Fri, Dec 6th, 2019

ABD’den Suriye ile 5. sınır kapısı teklifine destek açıklaması

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Selçuk Acar – ABD’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Kelly Craft, BM’de düzenlediği basın toplantısında, Suriye’ye sınır ötesi yardımlara imkan veren BM kararına, Türkiye’nin beşinci bir sınır kapısı eklenmesi teklifine destek verdiklerini açıkladı.

ABD’nin eski Daimi Temsilcisi Nikki Haley’in yerine 3 önce atanan eski Kanada Büyükelçisi Kelly, BM’deki görevine başladığından bu yana ilk basın toplantısını BM Güvenlik Konseyi dönem başkanı olarak düzenledi.

Bir gün önce BM Güvenlik Konseyi üyelerini Beyaz Saray’da Başkan Donald Trump’la görüştüren Büyükelçi Kelly, basın toplantısında, BMGK’da bir ay süresince ele alacaklarını konular hakkında bilgi verirken, kendisine yöneltilen soruları da yanıtladı.

Basın toplantısında, İran, Kuzey Kore, Filistin başta olmak üzere konuda değerlendirmeden bulunan Craft, “Bana göre ispatlı bir şeklide Konseyin güvenilirliğine Suriye’deki ihtilaftan daha fazla zarar veren bir sorun yok” dedi.

Suriye’ye yardım için B Planı yok

Büyükelçi Craft basın toplantında, 2014’ten bu yana Suriye’ye sınır ötesi yardımlar yapılmasıyla ilgili, yıl sonunda yenilenmesi gereken BMGK kararına ilişkin değerlendirmesinde “Suriye’deki milyonlarca insan bu BM sınır ötesi yardımlara hayatta kalmak için bel bağlıyor ve B Planı yok. Öyleyse bunun olması gerek, alternatif yok” ifadelerini kullandı.

Craft, Türkiye’nin beşinci bir sınır kapısı eklenmesi teklifiyle ilgili olarak ise, “Türkiye’nin beşinci sınırı eklemesini destekliyoruz. Artan sayıda insani ihtiyaçlara ulaşmak için bu çok önemli.” dedi.

Bunun artan insani ihtiyaçları karşılamak açısından önemli olduğunu belirten Büyükelçi Craft şunları kaydetti:

“Gelecek 12 ay boyunca, konseyin en iyi çabasının, insani yardım kuruluşlarının yardım dağıttığı giriş noktalarını tutmaya yönelik olmalıdır. Suriye’deki insanlar için barış yaratmak esastır.”

BMGK, 19 Aralık’ta Suriye’ye sınır ötesi yardım operasyonlarıyla ilgili kararın da ele alınacağı Suriye’de yaşanan insani krizi konu alan bir toplantı gerçekleştirecek.

Memleketi Kentucky’de BMGK üyelerini ağırlayacak

“Dünyanın at başkenti” olarak adlandırılan Kentucky’de doğup, büyüyen Büyükelçi Craft, Konsey üyelerini 13-15 Aralık tarihlerinde ABD’nin efsanevi başkanlarından Abraham Lincoln’ın da doğduğu bu eyalette ağırlayacak. Craft’ın düzenlediği Kentucky ziyaretine şu ana adar ziyarete Fransa’nın BM Daimi Temsilcisi dahil toplam 3 üye ülke büyükelçisinin katılmayacağı belirtildi.

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kelly Craft (sağda) BM’de basın toplantısı düzenledi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>