Meclis Başkanı Pelosi’den Trump’ın azli konusunda Meclise görev talimatı

WASHINGTON (TURKISH JOURNAL) – ABD Temsilciler Meclisi’nin Demokrat Partili Başkanı Nancy Pelosi, Meclisin Başkan Donald Trump’ı görevinden azli için harekete geçeceğini söyledi.

Pelosi bugün yaptığı açıklamasında, “Başkanın eylemleri anayasayı ciddi şekilde ihlal etti.” diyerek Temsilciler Meclisi’nin Başkan Trump’ın görevden azlini ele almaya devam edeceğini bildirdi.

Trump’ın kişisel siyasi çıkarı için görevini kötüye kullandığını ve bunu ABD’nin ulusal güvenliğini tehlikeye atarak yaptığını belirten Pelosi, Trump’ın bu eyleminin seçim sürecine de zarar verdiğini ileri sürerek, Temsilciler Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı’ndan Trump hakkındaki resmi suçlamaları oylamanın yapılacağı Genel Kurul’a iletmesini istedi.

Başkan Trump, ABD’nin Ukrayna’ya askeri yardım yapmasını, Kiev yönetiminin Demokrat Parti’nin şu ana kadar önde bulunan başkan aday adaylarından Joe Biden ve oğlu Hunter Biden hakkında soruşturma açması koşuluna bağlamakla suçlanıyor.

Beyaz Saray: “Adil yargılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz”

Beyaz Saray’dan Pelosi’nin açıklamasıyla ilgili değerlendirmede ise “Senato’da yapılacak adil yargılamayı sabırsızlıkla bekliyoruz” ifadesi kullanıldı.

Başkan Trump da Cumhuriyetçiler’in hiç olmadığı kadar birlik içinde olduğunu belirterek Trump “Kazanacağız” dedi.

https://twitter.com/PressSec/status/1202591921853652993

Demokratlar, Trump hakkında Temsilciler Meclisi’ndeki azil oylamasının yıl bitmeden yapılmasını isterken, bu konudaki son sözü Cumhuriyetçilerin çoğunlukta oldukları Senato söyleyecek.

ABD’de daha önce bugüne kadar eski başkanlardan Bill Clinton ve Andrew Johnson hakkında azil soruşturması açılırken, iki başkan da görevlerine devam etmişti. Eski başkanlardan Cumhuriyetçi Partili Richard Nixon ise Watergate Skandalının ardından görevinden azli söz konusu iken, istifasını açıklamıştı.

Leave a Reply

Your email address will not be published.