Published On: Wed, Nov 13th, 2019

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Trump görüşmesi

Share This
Tags

WASHINGTON – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkan Donald Trump yönelik azil soruşturmasının halka açık ifade verme sürecinin başlamasının hemen ardından Beyaz Saray’da öğlen saatlerinde Başkan Trump tarafından ağırlanırken, Türk heyetinin ilk defa 4,5 saate yakın bir süre Beyaz Saray’da kalması bekleniyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin Washington’a varmasının ardından, Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Erdoğan-Trump görüşmesi çerçevesindeki toplantılarda Türkiye ve ABD arasındaki ikili ilişkilerin tüm yönleriyle ele alınacağı bildirildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığındaki Türk heyeti, Türkiye açısından tarihi bir öneme sahip toplantı için Beyaz Saray’a Türkiye Saati İle (TSİ) 20:00’da gelecek. Erdoğan-Trump’ın baş başa görüşmesinin ardından heyetler arası toplantı yapılacak.İki lider daha sonra Beyaz Saray’da TSİ 23:10’da haraketli geçmesi beklenen ortak bir basın toplantısı düzenleyecek. Bu arada, Trump’ın Türk heyetinin Beyaz Saray’da bulunduğu saatlerde ABD’li senatörlerle de 1 saat görüşmesi bekleniyor.

Erdoğan’ın Washington ziyareti nedeniyle Türk-Amerikan ilişkileri bugün bazı önemli gazete ve haber ajansları ülkedeki tarihi azil sürecinin ilk gününe rağmen gündemlerinde ilk sıralarda yer verirken, bir çok gazete Trump ve Erdoğan’ın resimlerini birinci sayfadan kullanarak, görüşmeyi manşetten verdi.

NYT’dan “damatlar” vurgusu

New York Times gazetesi, (NYT) “Türk-ABD ilişkilerine damatlar mı yön veriyor?” başlıklı değerlendirme yazısında, Türk ve Amerikan hükümetinde görev yapan damatların iki ülke arasındaki ilişkileri nasıl etkilediğini ele aldı. NYT değerlendirmesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Maliye Bakanı Berat Albayrak, Aydın Doğan’ın damadı ve Trump’ın Türk iş ortağı Mehmet Ali Yalçındağ ile Başkan Trump’ın damadı ve üst düzey danışmanı Jared Kushner’ın oluşturduğu ”damatlar üçlüsünün” hem birbirlerinden bağımsız hem de bir arada hareket ederek Trump ve Erdoğan arasındaki “yeni nesil iletişim hattı oluşturduğu” ifadelerine yer verdi.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>