Published On: Mon, Nov 11th, 2019

ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Haley “ülkeyi kurtarmak” için göreve getirilmiş

NEW YORK (TURKISH JOURNAL)- ABD’nin eski Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Nikki Haley, yeni çıkacak kitabında kendisinin “ülkeyi kurtarmak” amacıyla Donald Trump’la çalışmak için işe aldığını belirtti.

Önceki yıl görevinden istifa eden, ABD’nin eski BM Daimi Temsilcisi Haley salı günü piyasaya çıkacak “With All Due Respect” (Tüm Saygımla) isimli kitabında çarpıcı iddialara yer verdi.

Washington Post gazetesinde yer alan habere göre Haley yeni kitabında, eski Dışişleri Bakanı Rex Tillerson ve eski Beyaz Saray Genel Sekreteri John Kelly’nin kendisini “ülkeyi kurtarmak” için işe aldığını ileri sürdü.

Haley “Tillerson, Başkan’ın ne yaptığını bilmediğini ve eğer denetlenmezse çok insanın öleceğini söyledi. Ben ise ‘Bunu bana söyleyeceğinize gidip Başkan’la konuşun. Eğer yaptıklarını beğenmiyorsanız da görevi bırakabilirsiniz’ dedim. Başkan’ın arkasından iş çevirmek çok tehlikeli bir şey. Anayasa’ya da aykırı” ifadelerini kullandı.

Haley görevi süresince Trump’ın talimatlarına uygun hareket ettiğini ve Trump’ın dış politika kararlarının çoğunu desteklediğini belirtirken,
“Kelly ve Tillerson bana, başkana karşı koyduklarında, başkaldırıda bulunmadıklarını, ülkeyi kurtarmaya çalıştıklarını itiraf ettiler” ifadesine de yer verdi.

İran nükleer anlaşmasından çekilme ve Paris iklim anlaşması ve İsrail’deki ABD Büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınması dahil olmak üzere bir çok kararı engellemeye veya yavaşlatmaya çalıştığı bilgisine de yer veren Haley “Onların (Tillerson ve Kelly) kararıydı, başkanın değil, Amerika’nın çıkarları için en iyi kararlardı. Başkan ne yaptığını bilmiyordu” ifadelerini de kullandı.

Hindistanlı bir göçmen ailenin kızı olarak ABD’de doğan ve BM’deki görevinden önce Güney Carolina Valisi görevinde Demokrat Parti’nin çizgisinde bir çok karara imza atan 47 yaşındaki Haley, 2024 Başkanlık seçimleri için şimdiden Cumhuriyetçi Parti’nin adayları arasında adı anılıyor.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>