Atatürk, Türkiye’de ve dış temsilciliklerde törenlerle anıldı

ISTANBUL, ANKARA, NEW YORK – Mustafa Kemal Atatürk, vefatının 81’inci yılında Türkiye’de ve dünya genelindeki temsilciliklerde törenlerle anıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk’ün ebediyete intikalinin 81’inci yılı münasebetiyle Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu tarafından düzenlenen anma töreninde bir konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan buradaki konuşmasında şunları kaydetti:

“Bugün Kurtuluş Savaşımızın Başkomutanı, Cumhuriyetimizin banisi, ilk Cumhurbaşkanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ölümünün 81’inci yıl dönümü. Bu vesileyle Gazi Mustafa Kemal’i ve onunla birlikte ahirete irtihal etmiş tüm kahramanlarımızı, gazilerimizi ve şehitlerimizi rahmetle, şükranla yad ediyorum.”

2023 hedefleri

Konuşmasında, “Cumhuriyetimize en büyük katkıyı başında bulunduğum hükümetler yapmıştır. Biz bu kavramın lafla istismarını yapmadık.” açıklamasında bulunan Erdoğan, “Ülkemizi 2023 hedeflerine ulaştırarak dünyanın en üst ligine çıkartmakta kararlıyız. Atatürk’ü anlamak da anmak da böyle olur, lafla değil” dedi.

Kadıköy’de, binlerce kişiden “Ata’ya Saygı Zinciri”

Kadıköy’de, binlerce kişi bir araya gelip, “Ata’ya Saygı Zinciri”oluşturdu. “Ata’ya Saygı Zinciri”nde binlerce kişi, saat 09.05’te Fenerbahçe Orduevi ile Bostancı Sahil yürüyüş yolunda Türk bayrakları ve Atatürk posterleriyle Gazi Mustafa Kemal Atatürk için el ele verdi. Kadıköy Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Gönüllüleri tarafından 2013 yılından bu yana düzenlenen “Ata’ya Saygı Zinciri”nde 6,5 kilometrelik insan zinciri oluşturuldu.

İmamoğlu’ndan Atatürk’e mevlit

CHP’de ezber bozan siyasetçi İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Başkan Akpolat ile birlikte Bezm-i Alem Valide Sultan Camii’nde Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk için okutulan Mevlid-i Şerif sonrası Dolmabahçe Sarayı Atatürk dairesini ziyaret etti ve Atatürk’ün son nefesini verdiği odaya çiçek bırakarak saygılarını sundu.

Dolmabahçe’ye 150 bin kişi akın etti

Atatürk, 81 yıl önce ebediyete intikal ettiği Dolmabahçe Sarayı’ndaki odasında törenle anıldı. Sarayın Harem bölümündeki 71 numaralı odada düzenlenen anma töreni, Cumhurbaşkanlığı Milli Saraylar İdaresi Başkanı Yasin Yıldız, İstanbul Vali Yardımcısı Hülya Kaya, 1. Ordu Komutanlığı’ndan Albay Serkan Çetin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Hüseyin Aksu, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile Atatürk Kültür Dayanışma Eğitim Vakfı (AKDEV) Genel Başkanı Gül Karayaldız’ın kurumları adına çelenk ve buketlerini, Atatürk’ün ebediyete intikal ettiği yatağın üzerine bırakmalarıyla başladı. Geçen sene 80 bin kişinin ziyaret ettiği Dolmabahçe’de bu yıl 150 bine yakın kişi hazır bulundu.

Atatürk, İstanbul Havalimanı’nda anıldı

İstanbul Havalimanı Dış Hatlar Gidiş Terminali Pasaport Kontrol bölgesine Türk bayrağı ve Mustafa Kemal Atatürk’ün portresi asıldı. Atatürk ölümünün 81. yılında tüm yurtta anılıyor Öncesinde anma için Türkçe ve İngilizce anons yapılan tören için havalimanı personeli ve yolcu toplanırken, çalışanlar ve yolcular sirenlerin çalmasıyla 09.05’te saygı duruşunda bulundu.

ABD’de de anma törenleri düzenlendi

Atatürk’ün, ebediyete intikalinin 81. Türkiye dışında tüm yurt dışı temsilciliklerde de törenlerle kutlandı.

Türkiye’nin Washington Büyükelçiliği ve Türkiye’nin Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilciliği’nde de Atatürk’ü anma törenleri düzenlendi.

BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu, New York Başkonsolosu Alper Aktaş ve BM Daimi Temsilciliği Askeri Danışmanı Albay Mesut Kınaç’ın birer konuşma yaptığı New York’taki anma törenine KKTC’nin New York Temsilcisi İsmet Korukoğlu da katıldı. Törene, askeri erkan, elçilik ve konsolosluk görevlileri ile New York ve civarında yaşayan vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

BM Daimi Temsilciliği ile Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen törende konuşan BM Daimi Temsilcisi Feridun Sinirlioğlu ”Atatürk, tarihimizin olağanüstü bir döneminde cesareti, kararlılığı, engin bilgisi ve üstün kişiliğiyle milletimize önderlik etmiştir. Her bakımdan güçlü, demokratik, laik, çağdaş ve müreffeh bir Türkiye ideali ortaya koymuştur. ” dedi.

New York Başkonsolosu Alper Aktaş da konuşmasında, Atatürk’ü anmanın en güzel yolunun onun ve silah arkadaşlarının Türk milletine bıraktığı Cumhuriyet’i koruyup geliştirmek olduğunu belirterek ”Karşılaştığımız zorluklar, önümüze çıkan engeller, ülkemizi karalamaya dönük söylem ve eylemler bizleri yıldırmamalıdır.” ifadesini kullandı.

Anma töreninde konuşan BM Daimi Temsilciliği Askeri Danışmanı Albay Mesut Kınaç ise Atatürk’ün başarılarla dolu askerlik hayatını anlatırken, Atatürk Okulu, Maarif Okulu ve Long Island Türkevi Okulundan öğrencileri de okudukları şiierlerle törene destek verdiler.

ABD’deki diğer Türk Başkonsolosluklarında da anma törenleri düzenlendi.

New York Başkonsolosu Alper Aktaş
Fotoğraflar: New York Başkonsolosluğu

Recommended Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published.