Published On: Thu, Nov 7th, 2019

Macron’dan bir kez daha Avrupa kendi ordusunu kurmalı çıkışı

PARİS (TURKISH JOURNAL) – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, NATO’yu ölü bir beyin olarak tanımlayarak, Avrupa’nın müttefiklerini koruması için ABD’ye güvenemeyeceğini ve kendi ordusunu kurması gerektiğini ifade etti.

Macron, Elysee Sarayı’nda The Economist dergisine verdiği röportajda, NATO ile ilgili yaptığı değerlendirmede bulundu.

Macron değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“ABD’nin bağlılığı kapsamında NATO’nun gerçekliğini yeniden değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. ABD ve NATO müttefikleri arasında stratejik karar alma aşaması koordinasyonu yok.” açıklamasında bulundu.

Açıklamalarında, Avrupa’nın uçurumun kenarında durduğunu belirten Macron “Şu an deneyimlediğimiz şey NATO’nun beyin ölümüdür.” ifadesini kullandı. Macron aryıca, Avrupa’nın kendisini jeopolitik bir müşterek olarak düşünmediği sürece silineceği uyarısında bulundu.

ABD Başkanı Donald Trump’ın Avrupa Birliği’nin Avrupa projesi fikrini benimsemediğini belirten Macron, ABD’nin Avrupa’ya sırtını döndüğünü ve Avrupa’nın kendi ordusunun kontrolünü alması gerektiğinin vurguladı. Macron, AB’nin Brexit sebebiyle büyük zarar gördüğünü sözlerine ekledi.

Macron önceki yıl yaptığı açıklamada da, ABD’nin Rusya’nın 1987’de, Doğu-Batı bloğu arasındaki değişim rüzgarlarının başlangıcı sayılan Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Antlaşması’ndan (INF) çekilmesinin Avrupa’nın güvenliğini tehlikeye sokacağını belirtmiş, gerçek bir Avrupa Ordusunun kurulmasını teklifinde bulunmuştu.

ABD ve Sovyetler Birliği arasında 1987’de varılan mutabakat ile iki süper gücün lilerleri, Ronald Reagan ile Mihail Gorbaçov’un imzaladığı INF anlaşması, 500 ila 5 bin 500 kilometre menzilli füzelerin kaldırılmasını öngörüyor. Trump önceki yıl yaptığı açıklamada, Rusya’nın INF anlaşmasını ihlal ettiğini belirterek, ABD’nin anlaşmadan geri çekileceğini duyurmuştu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>