Başkan Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı haftaya Beyaz Saray’da ağırlayacak

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Başkanı Donald Trump yaptıkları telefon görüşmesinde, Kongre’deki Türkiye karşıtı tasarılar nedeniyle belirsizleşen Erdoğan’ın ABD ziyaretinde mutabık kalındığını açıklandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile telefon bir görüşmesi gerçekleştirdi. İkili meselelerin yanı sıra bölgesel gelişmelerin de ele alındığı görüşmede, iki liderin, Başkan Trump’ın daveti üzerine 13 Kasım Salı günü Washington’da görüşecekleri yeniden teyit edildi.

Telefon görüşmesi ve ziyaret, liderlerin Twitter mesajlarına da yansıdı

ABD Başkanı Trump, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile “çok iyi bir görüşme” yaptıklarını ve 13 Kasım’da Erdoğan’la görüşmeyi sabırsızlıkla beklediğini belirtti.

Başkan Trump açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Erdoğan ile çok iyi bir görüşme yaptım. Bana, çatışma sırasında kaçtıkları bildirilen, terörist katil Bağdadi’nin karısı ve kız kardeşi de dahil olmak üzere çok sayıda IŞİD savaşçısını yakaladıklarını söyledi.

Suriye sınırından, terörizmin ortadan kaldırılmasından, Kürtlerle olan düşmanlıkların sona ermesinden ve diğer birçok konunuyu da görüştük. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı 13 Kasım Çarşamba günü Beyaz Saray’a bekliyorum.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan da Trump’ın Twitter açıklamasınından ardından, attığı Twitter mesajında şu ifadelere yer verdi:

“ABD Başkanı Donald Trump ile ikili ilişkilerimizi ve bölgemizdeki meseleleri ele aldığımız verimli bir telefon görüşmesi gerçekleştirdik. Görüşmede terörle mücadele ve ülkelerimiz arasındaki ticari hedefler başta olmak üzere birçok konuda atacağımız adımları değerlendirdik.

13 Kasım’da ABD’ye gerçekleştireceğimiz ziyaretle birlikte, bugün yapmış olduğumuz telefon görüşmesinin ikili ilişkilerimiz ve bölgesel meselelerle ilgili hayırlı sonuçlar doğuracağına inanıyorum.”

Leave a Reply

Your email address will not be published.