Published On: Thu, Oct 24th, 2019

BM İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü’nden “yasa dışı yerleşim bölgesi”nden ürünlere “boykot” çağrısı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLLETLER – Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Filistin Özel Raportörü Michael Lynk, “İsrail’in 52 yıllık (Filistin) işgali, modern dünyadaki en uzun saldırgan işgal” ifadesini kullanırken, yasa dışı yerleşim birimlerinin bulunduğu alanlarda üretilen tüm İsrail mallarının boykot edilebileceği çağrısında bulundu.

BM Genel Kurulunun insan hakları konularının görüşüldüğü Üçüncü Komitesine, yıllık raporunu sunan Kanadalı hukuk profesörü raportör Lynk Gazze’deki “insani kriz”e değindi.

Filistin Raportörü Lynk bu konudaki değerlendirmesinde şu ifadeleri kullandı:

“İsrail’in 12 yıldır hava, deniz ve karadan uyguladığı Gazze ablukası trajediden ziyade, dünya gündeminde ilk sıralarda olması gereken bir adaletsizlik…Gazze ablukası, dördüncü Cenevre Sözleşmesi’nin 33. maddesinde açıkça yasaklanmış kolektif bir cezalandırma yöntemi.”

Gazze’de insani kriz yaşandığını belirten Lynk, bunun “insan yapımı bir felaket” ve “sona erdirilmesi için dünya gündeminin en başında olması gereken bir adaletsizlik” olduğunu ifade etti.

Gazze’deki ekonomik durumun son derece kötüye gittiği bildiren Lynk, nüfusun yarısından fazlasının gıda güvencesinin olmadığını ve işsizlik oranının yüzde 50’nin üzerinde olduğunu kaydetti.

Lynk, bölgedeki sağlık sisteminin çökmek üzere olduğunu ve su kaynaklarının çoğunlukla kullanılamadığını belirtti.

Raportör Lynk sunumunda, İsrail’in yasa dışı yerleşim birimlerinin son 40 yılda yüzde 800 arttığı bilgisini verirken, “İsrail’in 52 yıllık işgalinin, modern dünyadaki en uzun saldırgan işgal.” olduğunu ifade etti.

İsrail’in Filistinlilerin kurmak istedikleri kendi devletleri için istedikleri toprakları işgal etmesinin uluslararası hukukun sayısız ve ciddi ihlali olarak nitelendiren Lynk, “uluslararası toplumun İsrail’e anlamlı bir hesap verebilirliği empoze etme konusundaki isteksiz“ davrandığını ifade etti.

Sunumunda, “Modern dünyada işgal yok,” diyerek uluslararası topluma “çok geniş uluslararası hukuk ihlali”ne karşı uyarıda bulunan Lynk, “yasadışı İsrail yerleşim yerlerinde yapılan tüm ürünlerine ihracat yasağı”nı içeren “daha sert tedbirlerin alındığı uluslararası bir anlaşma” çağrısında bulundu.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>