Published On: Wed, Oct 23rd, 2019

Başkan Trump: “Ateşkes kalıcı hale geldi, Türkiye’ye yaptırımlar kalktı”

Share This
Tags

WASHINGTON – ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, Türkiye’ye Suriye’nin kuzeyine düzenlediği askeri operasyon nedeniyle getirilen yaptırımların kaldırılması için talimat verdiğini bildirdi.

Başkan Trump Beyaz Saray Diplomatik Resepsiyon Salonu’nda Başkan Yardımcısı Mike Pence ve Dışişleri Bakanı Mike Pompeo’un yanında hazır bulunduğu açıklamasında, “Türk hükümeti Suriye’de askeri operasyonun durdurulacağı ve ateşkesin kalıcı hale geleceği konusunda bizi bilgilendirdi” dedi.

Maliye Bakanı Steven Mnuchin’e Türkiye’ye, askeri operasyonuna karşılık olarak uygulanan yaptırımların kaldırılması talimatı verildiğini bildiren Trump, “Memnun olmadığımız bir şey olmadıkça” ifadesini kullanırken, Türkiye’nin yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiğini söyledi.

Açıklamasında, “insanlar ne diyor, vay, ne harika bir sonuç… iyi bir iş çıkardık, çok fazla hayat kurtardık” diyen Trump, ‘Orta Doğu’da bu eski mezhep ve aşiret savaşlarında daha kaç Amerikalının ölmesi gerekiyor?” diye sorarak, “Amerika için zaferle sonuçlanacak farklı bir yol izlemekte kararlıyım” dedi.

Trump, ”Suriye’den çıkıyoruz. 30 gün süreyle kalmamız gerekiyordu ama bu neredeyse 10 yıl önceydi” ifadelerini kullandı.

ABD birliklerinin bir kısmının Suriye’deki petrolü korumak için kalacağını belirten Trump “gelecekte bu konuda ne yapılacağına sonra karar vereceğiz” dedi.

Konuşmasında Trump, DSG Komutanı Mazlum Kobani’ye teşekkür eden Trump, Kobani’nin kendisine IŞİD konusunda güvence verdiğini belirtti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan için “Ülkesi için doğru şeyi yapıyor. Ülkesini seven ve benim de sevdiğim bir adam” ifadesini kullanan Trump, Erdoğan ile çok kısa bir süre içinde bir araya gelebileceğini belirterek, ”Erdoğan ile çok iyi bir ilişkimiz var” dedi.

“Obama Esad’ın gitmesini sağlayabilirdi ama yapmadı, kırmızı çizgileri kuma çizdiler”

Açıklamasında, kendisinden önceki Başkan Barack Obama’nın Suriye politikasını da eleştiren Trump, “Obama yönetimi Esad gitmeli dedi. Gitmesini sağlayabilirlerdi ama yapmadılar. Kırmızı çizgilerini kuma çizdiler” ifadelerini kullandı.

Trump “Bense taahhüdümü yerine getirdim” diyerek, görevi devraldıktan sonra Suriye’de kimyasal silah kullanıldığı belirtilen en son olayın hemen ardından onay verdiği hava harekatına atıfta bulundu.

Yaptırımlar kalktı, dolar düştü

Türkiye’nin Suriye operasyonu nedeniyle ABD tarafından uygulanan yaptırımları, Trump’ın açıklamasından dakikalar sonra kaldırıldı.

ABD, Türkiye’de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez yaptırım listesine alırken, Türkiye’den çelik ithalatına da ekstra gümrük vergisi getirmişti.

Yaptırımların kaldırılmasının hemen ardından Türk lirası, ABD doları karşısında değer kazanmaya başladı.

Büyükelçi Jeffrey’den beklenmedik iddia

ABD’nin Suriye Özel Temsilcisi Büyükelçi Jim Jeffrey’in ise Trump’tan önce Demokrat Parti ağırlıklı ABD Temsilciler Meclisi’nin Dış İlişkiler Komitesi’ndeki açıklamasında, Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler kullanarak, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna girmesini “trajedi” olarak yorumladığı ve hatta “savaş suçu işlenmiş olabilecek bazı olaylar gördükleri”ni iddia ettiği dikkat çekti.

Gerek Temsilciler Dışişleri Komisyonu Başkanı Demokrat Eliot Engel, oturumun açılış konuşmasında, gerekse diğer üyeler yaptıkları konuşmalarda, ABD’nin Kürtler’i terk ettiği eleştirisini bulunarak, ABD’nin güvenilirliğini yitirdiği iddiasını dile getirler.

Demokrat Partili Engel konuşmasında Trump’ın kararını eleştirirken şunları kaydetti:

“ABD nasıl bu kadar mantıksız, utanç verici, değerlerimize ters düşen bir şey yapabilir? Şimdi biz diğer ortaklarımıza ne diyeceğiz? Trump Amerika’nın düşmanlarına hediye verdi. Bu, tarihimizin en can sıkıcı zamanlarından biri, ABD için büyük bir yenilgi, ABD’nin dünya genelindeki liderliği zarar gördü”

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>