Published On: Tue, Oct 22nd, 2019

YPG bölgeden çekildi, operasyona gerek kalmadı

Share This
Tags

ANKARA (TURKISH JOURNAL) – Milli Savunma Bakanlığı, ABD’nin YPG’nin güvenli bölgeden çekildiğini bildirdiğini açıkladı.

Milli Savunma Bakanlığı, Suriye’nin kuzeyindeki güvenli bölge ile ilgili kritik açıklamada bulundu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir” ifadesi kullanıldı.

MSB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

1. 17 Ekim 2019 tarihinde Fırat’ın doğusuna ilişkin Türkiye ile ABD arasında mutabakata varılmış; bu kapsamda, Barış Pınarı Harekâtı’na (BPH) 120 saat ara verilmiş ve bugüne kadar tarafımızdan mutabakata varılan hususların yerine getirilmesinde gerekli hassasiyet gösterilmiştir.

2. Sürenin sonunda ABD tarafından PKK/YPG’nin bölgeden çekilmesinin tamamlandığı bildirilmiştir.

3. 22 Ekim 2019 tarihinde Soçi’de Sayın Cumhurbaşkanımız ile RF Devlet Başkanı arasında varılan mutabakat kapsamında yarından itibaren RF ile müşterek çalışmalara başlanacaktır.

4. BPH alanı dışındaki hudutlarımızın güvenliği ve YPG terör örgütü unsurlarının 30 km. dışına çıkarılmasına yönelik esasları da içeren anılan mutabakat çerçevesinde mevcut harekât alanımız dışında bu aşamada yeni bir harekât icra edilmesine gerek kalmamıştır.

5. Türkiye, sınırlarının güneyinde bir terör koridorunun oluşmasına asla müsaade etmeyecek ve terörle mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir.

Dışişleri Bakanlığı’ndan çekilme açıklaması

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun ABD’li mevkidaşı Mike Pompeo ile çekilmeyle ilgili telefonda görüştüğü bildirildi.

Bakanlığın açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Sayın Bakanımız, ABD Dışişleri Bakanı Pompeo ile telefonla görüşmüştür. Pompeo, ABD askeri yetkililerinin askeri makamlarımıza YPG’li teröristlerin BPH operasyon bölgesinden çekildiğini yazılı olarak bildirdiğini teyit etmiştir”

Trump’tan “iyi haberler” mesajı

Başkan Donald Trump da paylaştığı Twitter mesajında, “Türkiye, Suriye ve Orta Doğu konusunda iyi haberler var gibi görünüyor. Daha fazla bilgi sonraya!” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>