Published On: Wed, Oct 16th, 2019

Rus Büyükelçi Nebenzia’dan DAEŞ’li teröristlerin geldikleri ülkelere gönderilmesi çağrısı

Share This
Tags

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER (TURKISH JOURNAL) – Rusya’nın Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi Vasiliy Nebenzia, BM Güvenlik Konseyi’ndeki Suriye konulu kapalı toplantının ardından yaptığı açıklamada, “Yabancı terörist savaşçıların (DAEŞ) geldikleri ülkelere gönderilmesi gerek” dedi.

BMGK, AB’li üyeler Fransa, İngiltere, Almanya, Belçika ve Polonya’nın çağrısıyla, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yürüttüğü Barış Pınarı Harekatı’nı ele alan Suriye konulu kapalı bir toplantı düzenlendi.

Toplantıdan sonra gazetecilere açıklamada bulunan Büyükelçi Nebenzia, “Türkiye’nin ulusal güvenlik kaygılarını anlıyoruz. Ama hayata geçirdikleri operasyonun, daha önce belirttikleri hedeflere orantılı olmalı” dedi.

Rus Büyükelçi Nebenzia Suriye’de PKK/PYD/YPG tarafından tutulan DAEŞ savaşçılarıyla ilgili değerlendirmesinde ise hiç kimsenin, DAEŞ’li savaşçıları sadece Suriye ve Irak’ın sorunu gibi davranmaması gerektiğini ve bunun adil olmayacağını belirtirken, “Yabancı terörist savaşçıların geldikleri ülkelere gönderilmesi gerek” dedi.

Erdoğan Moskova’yı ziyaret edecek

Açıklamasında, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile sürekli diyalog halinde olduğunu belirten Büyükelçi Nebenzia, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yakında Moskova’yı ziyaret edeceği bilgisini verdi.

Erdoğan’ın Putin ile yapacağı görüşmede Barış Pınarı Harekatı’nın da ele alınacağını belirten Nebenzia açıklamasında “Türk tarafı bize, Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygı göstereceklerini ve nihai amaçlarının Suriye’nin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü sağlamak olduğunu söylüyor” ifadelerini kullandı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>