Published On: Wed, Oct 16th, 2019

ABD’de, Demokrat adaylarından televizyon tartışmasında şaşırtıcı Türkiye açıklamaları

Share This
Tags

NEW YORK (TURKISH JOURNAL) – ABD’deki 2020 Başkanlık seçimleri için kendi arasında yarışan Demokrat Partili aday adaylarının televizyonda canlı yayınlanan tartışma programında “Barış Pınarı Harekatı” gündeme gelirken, Demokrat aday adayı Sanders, “Türkiye artık ABD’nin müttefiki değil” dedi.

Ohio eyaletinde yapılan Demokrat Parti 2020 Başkanlık seçimleri televizyon tartışmasında, Eski Başkan Yardımcısı Joe Biden, Massachusetts Senatörü Elizabeth Warren, New Jersey Senatörü Cory Booker, California Senatörü Kamala Harris ve Vermont Senatörü Bernie Sanders’ın yanı sıra diğer 7 aday adayı farklı konularda görüşlerini dile getirdi.

CNN televizyonunda canlı yayınlanan ve 3 saat süren tartışmada sağlık sigortasının yanında Rusya, Suriye ve Türkiye konuları ağırlıklı olarak ele alınırken, adayların şiddetli Trump karşıtlığı bu tartışmada “Suriye’den asker çekme” ve “Türkiye’ye askeri operasyona izin verme” iddialarıyla gündeme geldi.

Tartışmada Demokrat adayların hemen hepsi açık bir şekilde Başkan Donald Trump’ı Suriye’nin kuzeydoğusundan çekilme kararı nedeniyle eleştirirken seslerini yükselttikleri ve Türkiye’yi suçlayıcı ifadeler kullandıkları dikkat çekti.

Demokrat adayların verdikleri cevaplarda Türkiye karşıtı propagandalardan etkilendikleri dikkat çekti. CNN moderatöründeki tartışmada, iki ABD üssünün bulunduğu NATO üyesi Türkiye’yle ilgili “Sizce Türkiye’nin ABD dostu mu”, “Türkiye NATO’dan çıkarılmalı mı” gibi sorularla gazetecilerin dış politikadaki zayıflıkları da tartışma gecesinde göze batan konulardan oldu.

Suriye’de YPG/PKK’ya destek veren eski Başkan Barack Obama döneminde, Başkan Yardımcılığı görevinde bulunan Biden Türkiye’nin YPG/PKK’yı oluşturmayı düşündüğü güvenli bölgenin dışına çıkarma operasyonuna tepki göstermesi tepki gösterirken sesini yükselttiği görüldü.

Yarıştaki iddialı isimlerden olan Biden, Türkiye ile ilgili bir soruyu cevaplarken, “asıl sorunun Türkiye olduğunu” iddiasında bulunarak Türkiye’yi suçlarken, Trump’ın “Kürtlerin katledilmesine izin verdiğini” savundu.

Daha önce Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed’i öven açıklamalarıyla bilinen Demokrat aday adayı Hawaii Kongre Üyesi Tulsi Gabbard’ın “Trump’ın elinde Suriye’deki Kürtlerin kanı var” ifadesini kullandığı dikkat çekti.

Yarışın iddialı isimlerinden Senatör Warren da savaş karşıtı ifadeleriyle öne çıktı. Trump’ın Ortadoğu’dan çıkma kararına ilişkin “Orta Doğu’dan kesinlikle çıkmalıyız. Ancak bunu daha akıllıca bir şekilde yapmalıyız.” diyen Warren, yönteminin yanlış olduğunu ifade etti.

Vermont Senatörü Sanders ise tartışmada, Türkiye’yle ilgili soruya verdiği cevapta, şaşırtıcı bir şekilde “Türkiye artık ABD’nin müttefiki değil” iddiasında bulunurken, bir çok aday gibi Trump’ı “Kürtleri yüz üstü bırakmak”la suçladı.

Leave a comment

XHTML: You can use these html tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>